Ermeniler Babamı diri diri yaktı

0
3463

Ermeni ordusunun 1992’de ‘ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaptığı katliama 8 yaşında tanıklık eden Hazangül Emirova, babasının öz toprağını satmadığı için Ermeniler tarafından üzerine benzin dökülerek diri diri yakıldığını söyledi.

ANNESİ VE 4 YAŞINDAKİ KIZ KARDEŞİNİ DE ÖLDÜRDÜLER

Emirova, Ermeniler tarafından tutsak alındıkları 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan geceyi Anadolu Ajansı AA muhabirine anlattı. O gece asrın en dehşetli facialarından birinin yaşandığını belirten Emirova, gece saat 23.00 civarında kente Ermenilerin baskın yapmaları üzerine annesi, babası ve kardeşleriyle basit ayak kaçmaya çalıştıklarını, gün ağarırken babası ve 8 aylık kız kardeşiyle tutsak alındıklarını söyledi. Annesi ve 4 yaşındaki kız kardeşinin ise öldürüldüğünü dile getiren Emirova, tutsak alınmalarının ardından babasından ayrı bölgede tutulduklarını aktardı.

“BABAMDAN ‘TÜM AZERBAYCAN TOPRAKLARI ERMENİLERİNDİR’ DEMESİNİ İSTEDİLER”

Tutulduğu bölgedeki Ermenilerden birine babasını görmek istediğini söylemesi üzerine babasının yanına götürüldüğünü ifade eden Emirova, “Babamın yanına götürüldüğümde onu ağaca bağlı olarak gördüm. Ermeniler, babamdan, ‘Tüm Azerbaycan toprakları Ermenilerindir’ demesini istiyorlardı. Babam ise ‘Beni öldürseniz de öz toprağımı satmayacağım’ dedi. Ermeniler, ‘Bak çocuklarının gözü önünde seni öldürürüz’ diyerek ‘Azerbaycan toprakları Ermenilerindir’ sözünü söylemesi konusunda baskı yaptılar. Babam ise daha önceki sözlerini tekrarladı” diye konuştu.

ÜZERİNE BENZİN DÖKÜP DİRİ DİRİ YAKTILAR

Babasının Ermenilerin istediğini yapmadığı için üzerine benzin dökerek canlı diri yakıldığını anlatan Emirova, o ana kadar ölümün ne olduğunu bilmediğini, sonrasında ise başına nelerin gelebileceğini tahmin edemediğini ifade etti.

Azeriler ve Ermeniler arasındaki tutsak değişimi sonrasında kız kardeşiyle beraber Azeri birliklerine teslim edildiklerini ve böylece sağ kalmayı başardığını belirten Emirova, Azeri askerlerin kendilerini Ağdam bölgesine getirdiklerini belirtti.

Kız kardeşiyle beraber nenesinin yanında büyüdüğünü söyleyen Emirova, Bakü’de bir güzellik salonunda çalıştığını söyledi.

“ÇOCUKLAR BİZİM GİBİ YETİM KALMASIN”

Azerbaycan topraklarında bir daha harp yaşanmamasını istediğini dile getiren Emirova, “Çocuklar bizim gibi yetim kalmasın, annesiz, babasız büyümesin. İşgal altındaki Karabağ kazandığında atamın ruhu rahatlayacak. Ermeniler ise bizim düşmanız olarak kalacak” dedi.

Uluslararası toplumun Ermenilerin Azerilere yaşattığı facialara duyarsız kalmamasını isteyen Emirova, dünyanın Hocalı katliamını tanıması gerektiğine işaret etti.

Kaynak: haber7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.