LİDER TEŞKİLAT DOKTRİN HURAFESİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

0
2235

“LDT ELESTİRİLMEZ” GİBİ LAF SALATASINA İNANIYORSANIZ AŞAGIDAKİ YAZIYI TOK KARINA HER GÜN 3 KERE OKUMANIZ GEREKİR. 5 GÜN SONRA HİÇBİR ŞEYİNİZ KALMAYAVAKTIR.

 

1970′li yılların başıdır. Ülkücü harekette sancılar devam etmektedir. Gençliğin bir kısmı Atsız Hoca’nın çizgisini takip etmekte, bir kısmı Alparslan Türkeş’in yanında saf tutmaktadır. Türkçü çizgiyi benimseyenler siyasi harekete soğuk bakmakta, milli ülküleri yozlaştıracağını iddia eden Atsız Hoca’yı haklı bulmaktadır. Türkeş çizgisi ise geniş kitlelere ulaşmanın siyasetten geçtiğini iddia etmektedir.

Bu tartışmalar devam ederken kimi teşkilat yapısını beğenmemekte, kimi doktriner yapıyı eleştirmekte, kimileri de Lider yani Türkeş konusunda tereddütler yaşamaktadır. Muharrem Şemsek’in Genel Başkanlığı döneminde Ülkü Ocakları gençlikte birliği sağlamak için şöyle bir yol bulur:

“Lider, teşkilat, doktrin… Bu üçünden en az birinde hemfikir iseniz siz Ülkü Ocaklısınız…”

İlk çıkış eklinde “Lider, teşkilat, doktrin ELEŞTİRİLMEZ” gibi bir anlam yüklü değildir, tam tersine eleştirilebilir hükmü vardır, zaten o yıllarda eleştirilmektedir de.

Peki daha sonraki yıllarda “Bu üçünden en az birinde hemfikir iseniz siz Ülkü Ocaklısınız” ifadesi nasıl oldu da “eleştirilmez” ifadesine dönüştü?.. İslami hurafeler cehalet zeminlerinde ortaya çıkıp kök salarlar, ideolojik hurafeler için de aynı kural geçerlidir. Muhtemelen işinde başarısız teşkilat başkanları “LDT Eleştirilmez” diyerek kendilerine bir koruma kalkanı oluşturmak için bu hurafeye sarılmışlardır. Eleştiriye açık olmayan doktrin donar, gelişemez; eleştiriye açık olmayan teşkilatlar ve yöneticileri hata üstüne hata yapmak tehlikesi ile yüz yüzedir.

Bu verdiğim bilgiler ışığında fikir bahçemizi saran bu ayrık otunu yani “LDT Eleştirilmez” hurafesini ortadan kaldırmamız gerekir. Aksi takdirde cehaletle mücadele edemeyiz, aksi takdirde fikir kabızlığından kurtulamayız, aksi takdirde çağ dışı kalırız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.