PKK’dan kurtarılmış bölgeler planı PKK Ağrı-Iğdır-Ardahan üçgeninde saldırılarını artırdı. Terör örgütünün bu saldırılarla hudut bölgesini kontrol altına almayı amaçladığı vurgulanıyor

3
3169

http://www.aydinlikgazete.com/politika/pkkdan-kurtarilmis-bolgeler-plani-h74065.html

ıgdır aydın

Aydınlık /  Ankara
PKK Ağrı dağı bölgesini  kontrol altına almak için saldırılarını artırdı. Bölgede sık sık yol kesen ve araç yakan PKK’lıların Azerileri  göçe zorlamak için baskıları artırdığı bildirildi.
PKK son dönemde Ağrı, Iğdır, Ardahan üçgeninde saldırılarını yoğunlaştırdı. Bölgede devletin etkinliğini kırıp kendi denetimlerini sağlamak isteyen PKK’lıların Kandil’de alınan karar çerçevesinde saldırılarını yoğunlaştırdıkları öğrenildi. Ağrı-Gürbulak-İran ve Doğubayazıt-Iğdır yolunda denetim yapan PKK’lılar hemen hemen her gün yol keserek çok sayıda TIR’ı ve aracı yaktılar. PKK’lılar kendilerine müdahale eden güvenlik güçlerine de ateşle karşılık verdiler.
PKK’nın bu faaliyetleri önceki gün de sürdü. Genelkurmay Başkanlığından dün yapılan açıklamada, “Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından, Iğdır-Doğubayazıt kara yolu kesilerek 30 araç durdurulmuş olup, araçların kontak anahtarları alınarak yol trafiğe kapatılmış ve bir adet çekici araç yakılmıştır. Anılan olaya müdahale eden Jandarma Unsurlarına, teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır. Açılan ateşe Jandarma Unsurları tarafından anında karşılık verilmiş ve yapılan karşı ateşler sonucu teröristler olay bölgesinden kaçmıştır. Yakılan ve durdurulan araçlar nedeniyle bir süre kapalı kalan yol kontrollü olarak yeniden trafiğe açılmıştır” denildi.

PEKİN: PKK KUZEY SINIRINI ÇİZMEYE ÇALIŞIYOR
PKK’nın Ağrı bölgesindeki faaliyetlerini değerlendiren Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, PKK’nın  Şırnak, Yüksekova modelinini Ağrı dağı bölgesinde de uygulamaya çalıştığını ifade etti. PKK’nın hudut bölgesini kontrol altına almaya çalıştığını kaydeden Pekin şunları söyledi:
“PKK uzun Süredir Şırnak, Silopi, Cizre, Cudi bölgesinde özel bir çalışma yapıyor. Suriye’deki kantonlara benzer bir çaba içinde. Benzer bir durumu Yüksekova bölgesinde hayata geçirme peşinde. Son dönemlerde Ağrı dağı bölgesinde aynı taktiği izliyor. Ağrı, Iğdır, Ardahan üçgenini denetim altına almayı planlıyor. Burası aynı zamanda hudut. Üstelik de Ermenistan’a yakın. PKK’nın bu faaliyeti bölgeye ilgisi nedeniyle Ermenistan tarafından da el altından destekleniyor. PKK bu bölgeyi tam kontrol altına alırsa burayı merkez yapıp genişlemeyi deneyecek. Güneyden sonra Kuzey sınırını çizmeye çalışıyor. Türkiye’nin doğu ve güney sınırlarını ele geçirmeya uğraşıyor.”
AZERİLER GÖÇE ZORLANIYOR
PKK’nın Ağrı-Iğdır-Ardahan üçgeninde saldırılarını artırırken, bölgede yaşayan Azeri kökenli  vatandaşlara da baskıları artırdığı tespit edildi. Aydınlık’a bilgi veren Iğdırlılar Iğdır’da eskiden Azeri nüfusun Kürt nüfustan yüksek olduğunu ancak baskılar sonucu yaşanan Azeri göçü nedeniyle demokrafik yapıda değişiklikyaşandığını bildirdiler. PKK’nın özellikle Iğdır’daki etnik baskısının sürdüğüne dikkat çeken Iğdırlılar, önümüzdeki dönemde baskıların artmasından endişe ettiklerini vurguladı.

PKK, TIR’I ATEŞE VERDİ

PKK, yol kesme ve araç yakma eylemlerine hız verdi. Örgüt üyeleri dün Iğdır-Doğubayazıt karayolunda sürücüsünü araçtan indirdikleri özel bir firmaya ait TIR’ı yanıcı maddeyle ateşe verdi. Olay, önceki akşam saat 21.30 sıralarında Iğdır- Doğubayazıt karayolunun 20’nci kilometresindeki Kavaktepe köyü yakınlarındaki Pamuk Dağı geçidinde meydana geldi. Bir grup PKK’lı terörist, 53 yaşındaki Y.A. Yönetiminde olan özel bir firmaya ait 76 DH 887 plakalı TIR’ı durdurdu. PKK’lılar, sürücüsünü indirdiği TIR’ı ateşe verip yaktı. Devriye görevi yapan askerler tırın bulunduğu bölgeye gelerek olaya müdahale etti. Askerler ile çıkan çatışmanın ardından teröristler dağlık alana kaçtı. Güvenlik güçleri, çevrede önlem aldı.
Bir bölümü yanan TIR’daki alevler itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. TIR çekici ile yoldan çekilirken, polis ve jandarma bölgede operasyonları sürdürüyor.

SURİYE’DEN SİLAH SEVKİYATI

Suriye’den Türkiye’ye silah sevkiyatı sürüyor. Güvenlik kaynakları konu ile ilgili Aydınlık’a, “Şu anda  PKK/PYD’nin elinde bol miktarda silah var. Bunlardan bir kısmı  IŞİD’in terk ettiği bölgelerden ele geçirdi. Bir de çeşitli yollarla verilen silahlar bulunuyor. Türkiye üzerinde muhalif örgütlere aktarılan silahların bir bölümü de PKK/PYD’nin eline geçti. Türk istihbaratı bunları biliyor. Son dönemde PKK bu silahların bir bölümünü Türkiye’ye taşımaya başladı” bilgisini verdiler.
Genelkurmay Başkanlığından dün yapılan açıklamada bunu doğrular nitelikte. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: Kara Kuvvetleri 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı (Şanlıurfa) Kaynaklı Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Devriye Timi tarafından Suriye’den Türkiye istikametine bir şahsın kaçakçılık girişiminde bulunduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, bölgede görevli bir Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) bölgeye sevk edilmiş, şahsa “DUR” ikazında bulunmuş, ikaza uymayan şahıs, yanında getirdiği çuvalı olay yerine bırakarak Suriye istikametine kaçmıştır. Bilahare MYKU tarafından, anılan şahsın olay yerinde bıraktığı, çuval içerisinde 2.059 adet 7.62 mm. çapında Kaleşnikof mermisi ele geçirilmiştir.”

‘ABD’NİN KARA ORDUSU PKK’

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, “Amerika’nın kara ordusu gibi çalışan bir Kandil var” dedi. Memleketi Adıyaman’da partililere seslenen Metiner, HDP’yi eleştirerek açılım süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meselenin Kürtlük meselesi olmadığının altını çizen Metiner, “Amerika’nın kara ordusu gibi çalışan bir Kandil var. Bu örgütün, bu partinin Kürtlükle alakası yok” dedi.
Metiner, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın arkasına PKK’yı alarak bölge halkını sindirmeye çalıştığını söyledi. Fırat’ı kastederek “Kandil’in silahları üzerinden birilerinin Kahta’da yeniden ağalık düzeni getirmelerine izin vermeyiz. Çok istiyorsan Kandil’deki Cemil Bayık’ı getir” dedi.

‘YPG ÖLDÜRDÜ ÖRTBAS ETTİ’

Asuri Süryani Aydınları Platformu (Platform Turabdin), Suriye’de 22 Nisan’da öldürülen Habur Savunma Muhafızları Komutanı’nın 5 YPG’li tarafından öldürüldüğünü ve cinayetin YPG tarafından örtbas edildiğini açıkladı.
Açıklamada, “Suriye’de 22 Nisan 2015’te haince bir suikast sonucu Habur Savunma Muhafızları komutanı David Antar Gindo öldürülmüş ve yardımcısı Elias Naser yaralı olarak kurtulmuştur. Suikast öldü sanılarak bırakılan Elias Naser’ın anlattığı bilgilerle aydınlığa kavuşmuştur. Bu bilgilere göre suikastı yapanlar YPG’li 5 kişidir. Elias Naser, bunlardan Kemal, Hamza ve Dlovan isimli üçünün adını vermiştir” denildi. Açıklamada, Kanton Mahkemelerinde görülen davada Elyas Naser’ın beyanlarına rağmen olayı gerçekleştirenlerden sadece ikisinin cezalandırıldığı belirtildi.

3 YORUMLAR

 1. “AZERILER GÖÇE ZORLANIYOR” görüş ve yorumlarına şahsen katılmıyorum.
  Şuana kadar kimse veya hiç bir örgüt Azerileri göçe zorlamamıstır. Ve de hiç bir Azeri bu sebep yüzünden Iğdır’ı terk etmis değildir.
  Azerilerin hiç bir metezoru ve tehdit yüzünden kaçacağını düşünmek yanlıs ve saflık olur.
  Bu tür iftira ve yakıstırmalara gülüp geçiyoruz.
  Iğdır var oldukca Azerilerde var olacak, kimseye de papuç bırakmayacaktır böyle biline

 2. “AZERILER GÖÇE ZORLANIYOR” görüş ve yorumlarına şahsen katılmıyorum.
  Şuana kadar kimse veya hiç bir örgüt Azerileri göçe zorlamamıstır. Ve de hiç bir Azeri bu sebep yüzünden Iğdır’ı terk etmis değildir.
  Azerilerin hiç bir metezoru ve tehdit yüzünden kaçacağını düşünmek yanlıs ve saflık olur.
  Bu tür iftira ve yakıstırmalara gülüp geçiyoruz.
  Iğdır var oldukca Azerilerde var olacak, kimseye de papuç bırakmayacaktır böyle biline.
  Gerceğe bakarsak Pkk nin Azerilerle değil devletle sorunu olmalıdır.

 3. “AZERILER GÖÇE ZORLANIYOR” görüş ve yorumlarına şahsen katılmıyorum.
  Şuana kadar kimse veya hiç bir örgüt Azerileri göçe zorlamamıstır. Ve de hiç bir Azeri bu sebep yüzünden Iğdır’ı terk etmis değildir.
  Azerilerin metezoru ve tehdit yüzünden kaçacağını düşünmek yanlıs ve saflık olur.
  Bu tür iftira ve yakıstırmalara gülüp geçiyoruz.
  Iğdır var oldukca Azerilerde var olacak, kimseye de papuç bırakmayacaktır böyle biline.
  Gerceğe bakarsak Pkk nin Azerilerle değil devletle sorunu olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.