Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’de tarihi açılış

0
1638

’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maryland’te Amerika’nın en büyük ve tek çifte minareli camisinin açılışını yaptı. Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Diyanet Merkezi’nin açılışına katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Değerli misafirler, çok değerli kardeşlerim açılışını yapmak üzere biraraya gelmiş olduğumuz Türk-Amerikan Kültür Merkezi’nin‘de yaşayan vatandaşlara ve tüm müslümanlara hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu araziyle tanışmam oğlumun eğitim yıllarında katıldığım bir iftarda olmuştur. Şimdi bu arazi bir medeniyet merkezine dönüştü. Ey Rabbim sana ne kadar hamd etsek azdır. Bundan 3 yıl önce buranın temelini atmıştık. Emeği geçen Diyanet İşleri teşkilatımız, mimari projeleri hazırlayan ve çalışmaları yürüten üstadlarımıza teşekkür ediyorum. Osmanlı mimarisine göre yapılan 750 kişi kapasitesine sahip bu cami adeta Türkiye’deymişiz hissini yaşatıyor.

İbadetin yanısıra tüm sosyal ihtiyaçları karşılayacak bir mimari oluşturulmuştur. Bu yatırım hiç şüphesiz civar bölgelerdeki Müslümanlara da hizmet verecektir. Külliyemizin ‘deki yaşayan tüm dostlarımız için hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Merkezimizin mimari güzelliği elbette takdire şayandır ama bunun asıl önemli olan yanı ‘deki Müslüman kardeşlerime vereceği hizmettir, vereceğiz huzurdur.

Dünyada ve Amerika’da Müslümanlara karşı düşmanlığın yükseldiğini görüyoruz. Bu nedenle bu merkez çok önemlidir.

11 Eylül’ün ardından Müslümanlara olan ön yargılar giderek tırmandı. Şu anda Brüksel’de terör var ama unutmayın Türkiye’de terör bunlarla mukayese edilemeyecek derecede var. Lütfen bunları görelim. Batı, bize teröristleri iade etmiyor.

Azerbaycan-Ermenistan çatışma

Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar sürüyor. Az önce bir Azeri televizyonu önümü kesti. Onun gözlerinde gözyaşı gördüm, acaba bizim ülkemizdeki medyanın gözlerinde de bu gözyaşını görebilecek miyiz? Benim Mehmedim, benim polisim, köy korucum Güneydoğu’da huzuru sağlayabilmek adına canlarını bir kenara koyup koşuyor. Fakat bir bakıyoruz ki bazıları öyle başlıklar atıyor ki bunlar hangi ülkenin evladı diye soruyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.