Duran Kalkan: Kuzey Kürdistan’daki çatışmalar AKP değil, MHP-CHP politikası

0
1454

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, ‘Çözüm Süreci’nin bitmesinin ardından Kürt illerinde yaşanan çatışmaların AKP değil, MHP ve CHP politikası olduğunu öne sürdü.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan gündemdeki gelişmelere ilişkin MED NÛÇE’ye değerlendirmelerde bulundu.

Kalkan, 7 Haziran genel seçimlerinin arından Güneydoğu illerinde yaşanan çatışma ve operasyonların AKP politikası olmadığını, CHP-MHP politikası olduğunu iddia etti.

“Erdoğan’ın yaşadığı tümüyle kendini inkardır” diyen Kalkan, Erbakan’ın zamanında buna karşı olduğunu ancak şu an normalleşme denilen politikanın Ergenekon’a hizmet ettiğini belirterek “93 yıllık TC’nin en eski politikasını esas almaktır. Gelinen nokta eskiye dönüştür. Ordu ve Ergenekoncularla, 2007’de Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe’de yaptığına benzer ve daha büyük bir antlaşma vardır. Antlaşmaya göre Erdoğan, 90 yıldır süren geleneksel ‘Kürdü inkar eden ve imha etmeye çalışan politikayı kabul etti. Dolayısıyla Kürt siyasetini orduya, Özel Harp Dairesi’ne teslim etti. Ordu da Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olarak kalmasını kabul etti” dedi.

7 Haziran milletvekili seçimlerinin ardından Kürt illerinde başlayan operasyonlarla ilgili de konuşan Kalkan, yaşanan çatışmaların AKP ile herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını öne sürerek bunun tamamen MHP-CHP politikası olduğunu öne sürdü.

Suriyeli mültecilerin Kürt illerine yerleştirileceği iddialarıyla ilgili olarak “Mültecileşmek, gittiği yeri kendi yurdu gibi görmek yanlıştır” ifadelerini kullanan Kalkan, PKK’nin halkların iç içe yaşamasına ‘evet’ dediğini lakin, özel savaş sistemi olarak gelip Kürdün yakılıp yıkılmış toprağı üzerine bina kurmak ve “burası benimdir” demenin yanlış olduğunu belirtti.

Belediyelere kayyum iddiasıyla ilgili olarak konuşan Kalkan, “Halk ve hareket olarak biz bu cevabı verebilecek güçteyiz. Bu bakımdan herkes dikkatli olsun, yanlış hesap yapmasın. Eğer halkın iradesine karşı hareket ederlerse, halkın iradesi onu boğar” İfadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.