EkoAvrasya’ya ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ Takdim Edildi…

0
1064

TÜRKSOY’un  ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ Sahiplerini BulduTürk Halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla kurulan, Türk Dünyasının UNESCO’su olarak nitelendirilen Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ sahiplerini buldu.

Yapmış olduğu başarılı sivil toplum çalışmaları ile adından sıkça bahsettiren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) da ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ ile taltif edildi.

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Kirişcioğlu, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin’in layık görüldüğü ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ ödül töreninde bir konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, takdim edilen madalyaların manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek, ’’Bugün, manevi değeri bizler için çok büyük olan, değerli bir armağanı sizlere takdim ederek teşekkür etmek için bir araya geldik. Geçtiğimiz yıl Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılını coşkuyla kutladık. Bugün, bu salonda bulunan pek çok kişi, yaşadığımız coşkuya ortak olarak, hedef ve ideallerimizde yalnız olmadığımızı bizlere gösterdi. Bizler sunmuş olduğunuz katkılar ve desteklerinizden ötürü, Türk dünyasının birlikteliği için gayret eden, Türk kültürünün yüceltilmesi için çaba gösteren, hayatını milletine ve insanlığa hizmete adamış sizlere teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Türk Cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıldönümü münasebetiyle, Türk Dünyasına ilişkin çalışmalar yapan kişi ve kurumlara takdim edilen ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’na EkoAvrasya’nın da layık görülmesinden dolayı duymuş olduğu memnuniyeti ifade eden EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Türk Cumhuriyetleri arasındaki iyi niyet ve dostluk ortamının gelişmesine katkıda bulunmak için büyük çaba sarf etmekteyiz. Bu bağlamda kamuoyu oluşturmakta ve inandığımız doğrultuda çalışmalar yapmaktayız. Bizleri bu onurlu ödüle layık gören TÜRKSOY teşkilatına ve onun çok kıymetli yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz, Genel Sekreter Beşir Var ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Alpaslan Yılmaz’ın da katıldığı olduğu ödül töreni, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.