Güney Amerika’ya Türkiye’den zırhlı makam aracı gitti

0
1444

Üç ülkeyi kapsayan Güney Amerika gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı koruma terbirleri kapsamında zırhlı makam aracı askeri kargo uçağıyla Şili’ye götürüldü. Araç, gezinin diğer durakları Peru ve Ekvador’a da götürülecek.

Abdullah Karakuş – Seyirname – SANTİAGO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışında dünyanın önemli liderleri gibi korunuyor.ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yurtdışı gezilerine makam aracını götürme uygulaması Erdoğan için de başlatıldı. Yeni uygulama Erdoğan’ın güvenliğine yönelik yeni ve önemli değişikliklere gidildiğinin göstergesi oldu.

Erdoğan’ın üç ülkeyi kapsayan 5 günlük Güney Amerika gezisinde kullanılan makam aracının askeri kargo uçağıyla Şili’ye getirildiğini öğreniyorum. Kayseri Hava Üssü’nde görevli askerler Senegal ve Brezilya’da mola vererek 3 gün süren yolculuk sonunda Şili’nin başkenti Santiago’ya ulaşmış. Erdoğan ve heyetini taşıyan özel uçak TUR ise Senegal’de mola vererek yaklaşık 19 saatte Şili’ye ulaşmıştı.

Şili Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a brifing verdi. Erdoğan, Türkiye’den götürülen zırhlı makam aracını kullandı.

Zika tedbirleri

Erdoğan’ın makam aracının Türkiye’den götürülmesi yönteminin bundan sonra da bazı dış gezilerde uygulanacağı belirtiliyor.

Brezilya’da başlayan ve Güney Amerika’da görülen ‘zika’ salgınına yönelik de Erdoğan’ın uçağında özel tedbirler alındığını öğreniyorum. Heyet sivrisineklere karşı uyarılmış ve tedbir olarak da sivrisinek kovucu sıvılar dağıtılmış.

Şili’de kadın büyükelçi

Güney Amerika’da birçok ülkede Türk büyükelçiliği var. Şili’deki büyükelçimiz Naciye Gökçen Kaya. 1986’da Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Kaya, Cenevre gibi Avrupa şehirlerinde değişik görevlerde bulunduktan sonra Pakistan’ın başkenti İslamabad Büyükelçiliği’nde üçüncü ve ikinci katiplik görevlerinde bulundu. Şili’ye 2013’te büyükelçi olarak atandı.

Santiago Büyükelçisi Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ülkeyle ilgili kapsamlı bir brifing verdi.

Üç ülke de başkanlık sistemi

Erdoğan, Başbakanlığı döneminde Şili’ye gelmiş, ancak Mavi Marmara gelişmesi nedeniyle resmi temaslarına başlamadan hemen geri dönmüştü. Erdoğan, Latin Amerika turunda şimdiye kadar Cumhurbaşkanı düzeyinde hiç ziyaret edilmemiş Peru ve Ekvador’a da gidecek. Erdoğan’ın gittiği üç Latin Amerika ülkesinin ortak bir özelliği de dikkati çekiyor. Üçü de farklı biçimlerle de olsa başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Başkanlık sistemi tartışmaları Türkiye’de önümüzdeki günlerin en önemli Gündem maddesi olacak.

TİKA’dan anlaşmalar

TİKA Başkanı Serdar Çam da Erdoğan’ın heyetinde bulunuyor. Şili, Peru ve Ekvador’da muhatap kalkınma ajanslarıyla ortak proje yapmaya yönelik protokol imzalanacak. TİKA, böylece hem kendi ülkelerinde hem de başka ülkelerde yardım çalışmalarını ortaklaşa yapacak. TİKA’nın Meksika’da ofisi açılmış önümüzdeki günlerde de Kolombiya’da da açılacakmış.

Atatürk Anıtı

Santiago’da Atatürk Anıtı da bulunuyor. Atatürk “efijisi” olarak tabir edilen bronz dökme kabartma, Heykeltıraş M. Şadi Çalık tarafından yapılmış. Söz konusu efiji Santiago Las Condes Belediye Meclisi tarafından alınan bir kararla başkent Santiago’nun en seçkin köşelerinden biri olan Apoquindo Caddesi’ndeki Cerro Navidad Parkı’na 29 Ekim 1973’te Cumhuriyetimizin 50. yıldönümünde törenle yerleştirilmiş.  Efiji üzerinde İspanyolca, “Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, anavatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, eşsiz kahraman ve insanlık idealinin yaşayan sembolü. Tüm hayatını Türk milletine adadı ve ruhunun ateşi ile halkına ilham kaynağı oldu. Hatırası, söndürülemeyen bir ateş gibi, halkına güç vererek ebediyete kadar yaşayacaktır” yazıyor.

http://www.milliyet.com.tr/guney-amerika-ya-turkiye-den/siyaset/detay/2187973/default.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.