Hollanda DAEŞ’i oradan vuracak

0
1056

Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e yönelik süren hava operasyonlarına katılacak olan Hollanda’ya ait savaş uçaklarının Suriye’nin doğusunda görev alacağı bildirildi.

Hollanda Genelkurmay Başkanı Tom Middendorp, meclisin onayından sonra görev başlayacak olan uçakların daha çok DAEŞ’in Irak’la bağlantılı hatlarını bombalayacağını açıkladı.

Mecliste düzenlenen oturumda bilgi veren Middendorp, bunun yanı sıra DAEŞ’e ait silah depoları ve askeri tesislerin de hedef alınacağını kaydetti.

İktidar ortağı Liberal Parti (VVD) Suriye’deki görev süresi 1 Temmuz’a kadar planlanan uçakların öngörülen hedeflerin dışında DAEŞ’in petrol tesisleri ve finans birimlerini bombalamasını da istiyor.

Ancak koalisyonun küçük ortağı İşçi Partisi (PvdA) ise buna, sivillerin zarar görme endişesinden dolayı karşı çıkıyor.

Hollanda hükümeti geçen hafta, bir seneyi aşkındır Irak’taki hava operasyonlarına katılan savaş uçaklarının Suriye’deki operasyonlarda da görev almasına ilişkin karar almıştı.

Bakanlar kurulunda kabul edilen karara göre Hollanda’nın, Suriyeli ılımlı muhaliflere ek kaynak ve tıbbi yardımın yanı sıra Iraklı güvenlik güçleri ile Peşmerge unsurlarına destek sunması da öngörülüyor.

İktidar ortaklarının yanı sıra muhalefet partilerinin önemli bir bölümünün destek verdiği kararın gelecek hafta meclis onayından geçmesi bekleniyor.

Hollanda’nın bölgede bulunan F16 uçakları şimdiye kadar sadece DAEŞ’e yönelik Irak’taki hava operasyonlarına katıldı. Ürdün’de konuşlu Hollanda birliğinde savaş uçaklarının yanı sıra 200 kadar da asker görev yapıyor.

Hollanda ayrıca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçlerine eğitim de veriyor. Hükümet, aralık ayında DAEŞ’e karşı savaşan IKBY silahlı gücü Peşmerge’ye silah yardımında bulunma kararı almıştı.(SABAH)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.