İstanbul’da “Unudulmayan Hocalı” Şiirler Antolojisi Yayınlandı

0
1976

İstanbul’da Hocalı soykırımının 24. yıldönümü ile ilgili “Unudulmayan Hocalı” şiirler antolojisi yayımlandı.

Şaire ve yazar Gönül Ordubadi tarafından hazırlanan kitapta Azerbaycan ve Türkiye’den olan şairlerin Hocalı soykırımına, aynı zamanda vatan ve toprağın kutsallığına ithaf ettikleri şiirlerle birlikte büyük dramaturgumuz Hüseyin Cavit’in, isyankar şair Halil Rıza Ulutürk, Resul Rıza, Abbas Sıhhat ve diğer tanınmış edebiyatçıların da şiirlerine yer verildi . Müasirlərdən – AzerTAC-ın işçisi Zerengiz Demirçi’nin “Şuşa”, Adile Nazarın ,,Qarabağ qayıdar,Şuşa qayıdar”, Aybeniz Qafarlının ,,Bizi bağışlama əsir Xocalım”, Yaver Hasan’ın “Vatan hey !!!” Türk Şairi Yurtseven Şen’in “Hocalı”, Orhan Aras’ın “Karabağ’ın gözyaşlari” Metin Özer’in “Kəlbəcərim” Halk Şairi Gülden Taş’ın “Karabağ”, Tahire Meğrur’un “Qarabağım”, Şelale Dağlar’kızın “Ağla Hocalı ağla” gibi şiirleri kitaptaki şiir rengarengliyini yeterince artırır. Kitaptaki şiirler şiir aleminin Hocalı soykırımını işleyenlere karşı öfke ve protesto sesidir. Şairlerin Hocalı soykırımının dehşetlerine ithaf ettikleri mısralar bu amansız cinayeti işleyenlere karşı okurda intikam duyğusu yaratıyor. AzerTAc-ın Türkiye ve Suudi Arabistan Temsilcisi, felsefe üzere siyasi bilimler doktoru, yazar Sabir Şahtahtı kitaba yazdığı önsözde kesin bir dille yazıyor ki, sunulan şiirler uluslararası edebi kamuoyunun Hocalı soykırımını yapanlara  karşı itiraz sesi yükseltmesine etkisini gösterecektir. Sabir Şahtahtı düşünüyor ki, bu kitap Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva’nın girişimi ile gerçekleştirilen “Hocalı’ya adalet” kampanyası çerçevesinde yapılan çalışmalara daha bir katkıdır. Ünlü gazeteci Elnur Eltürkün editörlüğünde sunulan kitapta genel olarak 106 yazarın şiirleri yerleştirildi. Türkiye’de faaliyet gösteren “Araz yayınları” Yayıncılık tarafından basılan kitap nefis tertibatla okurlara mükemmel bir eser sunuyor.

Kitapın imza günü 28.02.2016 saat 12:00 da Kadıköy, İSTAD(İstanbulTürkiye Azerbaycan Dayanışma Derneği). derneğinde (boğanın karşısında) yapılacaktır.Harkes davetlidir.12800143_925482154214726_4369790531152494813_n (3)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.