İzlandalılar Zuizm dinine neden geçiyor?

0
1543

İzlandalıların devletin topladığı din vergisine tepki olarak din değiştirdiği ve Sümerlerin tanrılarına inanan Zuizm’e geçtikleri açıklandı. Bu kapsamda 3 binden fazla kişinin Zuizm hareketine üye olduğu bildirildi.

İzlandalıların devletin topladığı din vergisine tepki olarak din değiştirdiği veSümerlerin tanrılarına inanan Zuizm‘e geçtikleri açıklandı. Bu kapsamda 3 binden fazla kişinin Zuizm hareketine üye olduğu bildirildi.

Bu rakam ülke nüfusunun yüzde 1’ine denk geliyor.

VERGİDEN YAKLAŞIK 40 BİN KURUM FAYDALANIYOR
Kilise vergisinden yaklaşık 40 bin kurumun yararlandığı ülkede söz konusu vergi kapsamında herkesten yılda yaklaşık 80 dolar (230 TL) toplanıyor.
Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 55’i verginin kaldırılmasını istiyor.
ZUİZM VERGİLERİ İADE EDİYOR
Hareket devlete ödenen verginin bu dine mensup olanlara geri ödeneceğini duyurdu. Bunun üzerine harekete geçen vergi idaresi, üyelere geri ödeme yapılması durumunda bu miktardan gelir vergisi kesileceğini açıkladı.
Söz konusu tepki çerçevesinde 2013’te kurulan Zuizm hareketinin lisansı yeteri kadar aktiviteye imza atmadığı gerekçesiyle iptal edilebilir.

http://www.beserhaber.com/guncel/izlandalilar-neden-din-degistiriyor-izlandalilar-zuizm-dinine-neden-geciyor-din-vergilerine-buyuk-tepki-h35571.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.