Kimyasal saldırı ‘delilleri’ BM’de

0
1207

Iraklı Türkmen vekiller, kimyasal silah kullanıldığı tahmin edilen Tazehurmatı’daki IŞİD bombardımanına dair bulgularını BM Irak temsilcisine iletti. Turkmenler, yaralıların tedavisi ve saldırının incelenmesi için uluslararası uzmanların Kerkük’e gelmesini istiyor.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşed Salihi ile Selahaddin milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Kerkük’ün güneyindeki Türkmen Tazehurmatı ilçesini hedef alan IŞİD saldırısı ile ilgili bulguları Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Temsilcisi Yan Kubiş’e teslim etti. Türkmen vekillerin sunduğu rapora göre, 400’ü aşkın sivilin etkilendiği saldırıda kimyasal silah kullanıldı.

Al Jazeera Türk’e konuşan ITC Başkanı Erşed Salihi, uluslararası arenada Tazehurmatı saldırısının kayıtlara geçmesinin önemine değindi:

“Tazehurmatı’da meydana gelen kimyasal silah saldırısı ile ilgili tüm hastane verileri, yaralıların fotoğrafları, sivil savunma birliklerinin olay yeri inceleme kayıtları, bölge halkının hardal gazı saldırısına maruz kaldığını gösteren Kerkük polis kayıtlarından oluşan belgelerin tamamı bir araya getirildi.

Bu belgeler BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi’ne tarafımızca teslim edildi. BM uzmanlarının saldırıdan etkilenen halkın tedavisi ve kullanılan kimyasalların incelenmesi için bölgeye gelmesi çok önemli. Türkmenlerin maruz kaldığı vahşetin boyutlarını ortaya koymak açısından bu çok önemli.”

Tuzhurmatı’yı hedef alan IŞİD saldırısında 400 ile 600 sivilin solunum yetmezliği ve ciltte kabarma belirtileriyle hastaneye kaldırıldı.[Fotoğraf:AA]

BM Irak temsilcisi Kubiş’in Tazehurmatı saldırısı ile ilgili belgeleri en kısa zamanda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a ulaştırma sözünü verdiğini söyleyen Selahattin ili Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, faillerin niyeti açısından, saldırının 1988 yılında Halepçe’de yaşananlarla eşdeğer olduğunu söyledi:

“Türkmenlerin Irak’ta maruz kaldığı zulmü gözler önüne seren bir olay yaşıyoruz. Dün Halepçe’de yaşananlar ile bugün Tazehurmatında yaşananlar arasında bir fark yoktur. Dünya buna kayıtsız kalmamalıdır. IŞİD’ın Türkmen yerleşim yerlerinden uzaklaştırılması ve işgal altındaki Beşir köyümüzün geri alınması için herkesin daha fazla çaba harcaması gerekir.”

Türkmen vekiller konuyla ilgili olarak, Irak ordularının başkımandanı sıfatına sahip olan, Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye de bu bilgileri ilettiklerini ve IŞİD’a karşı bölgede savaşan Türkmen güçlerin daha fazla desteklenmesini istedi. Salihi ve Mimaroğlu, koalisyon güçlerinin Türkmen bölgelerine saldıran IŞİD unsurlarına karşı daha fazla hava saldırısı düzenlemesini talep etti.

Dışişleri’nden kınama

Türk Dışişleri’nden de saldırıya kınama geldi:

“DEAŞ terör örgütünün Kerkük’ün Tazehurmatu nahiyesine yönelik kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdiğine dair haberlerden ciddi endişe duyulmaktadır. Sözkonusu saldırı sonucunda hayatını kaybettiği bildirilen soydaşımıza Allah’tan rahmet, acılı yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Konu hakkında bölgedeki Iraklı Türkmen yetkililerle de yakın temas halindeyiz.  Türkmen yetkililer elde ettikleri bulguları BM’nin Irak’taki misyonuna iletmişlerdir.  Her zaman olduğu gibi Türkmen kardeşlerimize tedavi ve insani yardım konusunda gerekli desteği sağlamaya hazırız.

Bu vesileyle bir kez daha DEAŞ terör örgütünün kullandığı insanlık dışı yöntemleri şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz.”

Kaynak: Al Jazeera 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.