Kocaeli’de 15 akademisyene gözaltı

0
1197

“Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde görevli 21 akademisyenden 15’i gözaltına alındı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi“nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli 21akademisyenden 15’i gözaltına alındı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından dolayı bildiriye imza atan 21 akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.

Polis ekipleri ilk etapta akademisyenlerden 12’sini gözaltına aldı. Daha sonra haklarında gözaltı işlemi devam eden 9 akademisyenden KOÜ’de görevli 2 akademisyen, öğleden sonra da 1 akademisyen daha gözaltına alındı. Böylece gözaltı sayısı 15’e yükseldi.

ÇOMÜ ve Akdeniz Üniversitesi’nde soruşturma açıldı

Bu arada, bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 1 öğretim üyesi, Akdeniz Üniversitesi’nde 9, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 4 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatıldı.

kaynak: AA

Muhabir: Ekip

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.