Ana Sayfa Gündem Milli iradenin önünde hiçbir güç yoktur

Milli iradenin önünde hiçbir güç yoktur

0
1371

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün gece itibari ile başlatılan ve halkın milli iradesiyle kısa sürede sonlandırılan darbe girişimini değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “ Büyük bir millet olarak 7’den 70’e herkes bu girişime fırsat vermedi. Milletiyle, ülkesiyle milli iradeye, demokrasiye saldıranlara fırsat vermedi. Milletimiz gerçekten büyük bir tarih yazdı. Milli iradenin, halk iradesinin önünde hiçbir güç yoktur. Gelişmiş toplumlarda halk iradesi her şeyin önündedir.” dedi

Bu başarının milletin başarısı olduğunu kaydeden Topbaş, “ Şehitler verildi, bedeller oldu, acılar var, yaralılar var. Tavırlarını gördüğünüz zaman bunun siyasetin çok daha ötesinde, daha önceden hazırlanmış, programlanmış çalışılmış bir hareket olduğunu hissettik gördük. Askerine talimat veriyor, halkına ateş et diye. Etmediği takdirde bu askerini yaralıyor. Bu başarı evvelallah bu milletin başarısıdır, zaferidir. Milletin demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmasıdır. Milletimizin bu tavrı olmasaydı bu başarıya erişemezdik.” ifadelerini kullandı.

 “İstanbul’da eylemler sonlandı ama dikkat etmek gerekiyor”

“Halkımızdan ricamız, dileğimiz meydanları terk etmesinler. Meydanlarda bulunsunlar. Bu işler ayıklanıncaya kadar, birkaç gün daha bu duruşumuzu sergileyelim. Yarın bugünleri yaşayan insanlar hayırla yad edilecektir. Bu zafer tüm insanlık tarihine de altın harflerle yazılacaktır” diyen Başkan Topbaş, İstanbul’da eylemlerin sonlandığını ama dikkat etmek gerektiğini belirtti.

Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz milletçe halen bu duruşu bu tavrı sergilemek adına sokaklardayız. Bu nasıl bir iştir ki, itfaiyemize ulaşamadık. İletişimleri kesiliyor, irtibat kurulmasın istendi. Şehir yansın, insanlar ölsün yeter ki maksatlarına erişsinler. Bu nasıl bir iştir. AKOM’da da aynı durum… Buradan halkımız çıkarttı. Tankın üzerine çıkan halk her yerde vardı. Belediyemize halk girdi. Halk her şeyin önüne geçip bunlara fırsat vermedi. İstanbul’da bir problem görünmüyor. Ciddi anlamda bu işe karışanlar tespit ediliyor. Whatsapp yazışmaları ortada. Görüşmeleri, yazışmaları biliniyor. Bunlar tespit edilecek. Olaylar başlar başlamaz, iş makinalarımızı, ağır vasıtalarımızı, personelimizi seferber ettik. Bu hareketi önleme adına… Sokaklara konuşlandılar ve araç trafiğini kestiler. “

“Herkes üzerine düşeni yaptı”

Başkan Topbaş; Herkes üzerine düşeni çok başarılı bir şekilde yaptı. Buradan sayın valimize de çok teşekkür ediyorum. Garnizon komutanımıza ve 1. Ordu komutanımıza duruşlarından dolayı İstanbullular adına teşekkür ediyorum. Canlarını ortaya koyarak çalışan bütün mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız ülkenin geleceği için hayatlarını hiçe saydılar. Tavırlarını ortaya net koydular. Bu büyük bir duruştur. 7’ten 70’e hiç kimse paniklemedi ve bu işin üzerine gitti. Çok şükür emellerine ulaşamadılar. Aksini düşünebiliyor musunuz: Başarabilselerdi düşünün ülke nereye giderdi, ne hale gelirdi? Bu Türkiye üzerinde oynanmaya çalışılan bir oyundur. Ülkeye acı yaşatıyorlar. Bu iş aydınlanınca arkasından nelerin çıkacağını göreceğiz. Hiç tahmin etmediğimiz şeyler çıkacağına ben şahsen inanıyorum. Nasıl olur da bir asker, bir komutan kendi askerlerinin üzerine ateş açabilir. Geçmiş ihtilallerde olduğu gibi halk sokağa çıkamasın, korksun istediler. Biz de istediğimizi yapalım dediler. “ diyerek sözlerini tamamladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.