Özgecan

0
2232

Dün  sosyal medyada  dünya  tecavüz  istatiktik haritası  dolaşıyordu   Dikkat  bu  haritayı  herkesin çok iyi incelemesi  sorgulaması ve sindirmesi  gerekiyor . Kırmızıyla  gösterilen  yerler Ortadoğu  ve Afrika  ülkeleri  ve bunlar çoğunlukla müslüman ülkeler  maalesef .

Çok  değerli  bir hukuk hocamızın söylediği  bir cümle  hafızama   kazındı  geçen  gün ‘ Cinsel  suçlar ve  akabindeki vahşi cinayetler ile siyasilerin kadınlara  yönelik  ayrımcılık  içeren  söylemleri arasında maalesef  ilişki vardır ‘    demişti .  Kesinlikle katılıyorum  kadınları cinsel  obje  çocukmatik ikinci  sınıf  varlıklar olarak gören  değersizleştiren söylemleri duyduk  bazı  siyasilerden ve söylemlerle  kadınlara  yönelik  cinsel  ve fiziksel  şiddet arasında maalesef  bağlantı  vardır

Özgecanın  cenazesini  kadınlar  omuzlarında taşıdı  çünkü  bu coğrafyanın erkeklerinin taşıyamayacağı kadar  ağırdı . Özgecanın ailesi  bu acıyla nasıl tekrar  normal hayatlarına  devam edebilir hiç geçmiyecek bir  travma  .  Özgecan ismini  bu coğrafyada  herkes iyice aklına kazısın , bu coğrafyanın  vahşeti gerikalmışlığı  hep akıllarına gelsin . Geçen gün bir   İslamcı kadın yazar sosyal medyada  amerikada hergün böyle olaylar  oluyor  hemen  İslam ülkeleri üzerinden islamofobiklik yapıyorsunuz diyerek  bu vahşeti normalleştirdi . Amerika  gibi  ülkelerde resmi kayıtlara  sürekli yansıyorsa  bu oradaki kadınların kendinden emin şikayet edebilme kendilerini koruyabilecek yasal dayanakları  çok iyi olduğu içindir . Bizim ülkemizde  tecavüz  vakalarının yüzde 50 si bile  resmi kayıtlara geçmemektir . İsveç  gibi ülkelerde  evli kadınlar   kocam benle rızam  dışında beraber oldu diyerekten  tecavüzü  yasal verilere taşımaktır Bizim ülkemizde ise  aralarında  evlilik bağı  olan kişiler arasında tecavüz suçu kabul edilmiyordu  son yıllara kadar .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.