Sinan Oğan’dan Çarpıcı Erken Seçim Analizi

0
1246

 
İç ve dış politikadaki gelişmelerde yerinde tespitleriyle toplumun takdirini kazanan Oğan, erken seçimin sürecindeki gelişmeleri ve seçimin olası sonuçlarını değerlendirdi. 

İşte Oğan’ın erken seçim tespitleri… –  Toplumu algılar yönetiyor. Bugün var olan algı, MHP’nin bir çok şeye karşı olduğu ve süreci doğru yönetemediği şeklinde. Bu da seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek bir durum… –  AKP doğrudan MHP’ye oynuyor.

Herkes biliyor ki AKP ne kadar uğraşırsa uğraşsın HDP’den bir puan alır, onun tekabül ettiği milletvekili sayısı da çok kayda değer değil. Ama kritik illerde MHP’ye oynadığı takdirde sonuç değişir. –  CHP’nin hedefinde bir kısım MHP oyları var. Koalisyon hükümeti kurma sürecinde bunun alt yapısını yaptı. Şimdi de bunun üzerine kurguluyor propagandasını. –  PKK’nın eylemleri doğuda HDP’ye yarar.

Çatışma devam ederse polisin rahat gezemediği bir sokakta seçmeni geçtim, aday gezebilir mi? Batıda radikal HDP’lilerin saflarını sıklaştırır, AKP’ye kızıp oy verenler açısından ise tersi olabilir. İkisi harmanladığında da HDP 10’un üstünde ama 13’ün altında olur. Bu da HDP’nin milletvekili sayısını etkilemez, ancak MHP’yi etkiler. –  MHP’nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, ki bu büyük bir enerji, ciddi bir strateji ve kadrolar gerektiriyor. Bunu başarabilirse yani 1999’daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002’ deki hezimeti yaşayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.