Tacikistan’dan Türkiye’ye Bayrak Yasağı

0
1911

Tacikistan ulusal bayrağının Çin ve Türkiye‘de üretilmesini ve ithal edilmesini yasakladı. Tacik yetkililere göre, ulusal sembol olan bayrağın yurt dışında üretilen örnekleri ülkede kabul edilen standartlara uymuyor.

Tacikstandart Ajansı yetkilisi Mavlonzoda Abdukahhor tarafından yapılan açıklamada “Ulusal bayrağımızın Çin ve Türkiye’de üretilen örnekleri standartlara uymuyor. Bayrağın merkezindeki üç desen yanlış yapılmış ve bayrak taç parçaları birleştirilmemiş. Ayrıca ulusal bayrak örnekleri sadece pamuk veya ipek kumaştan yapılmalı” denildi.

Milli bayraktaki bu uyuşmazlığı Tacik yetkililerin yakın zamanda fark ettikleri belirtildi. Onlara göre, bir metre genişliğindeki bayrakta kırmızı ve yeşil çizginin boyutu 28,5; beyaz şeridin genişliği ise 48 santimetre olmalıdır.

Şu anda standartlara uymayan bayrakların hemen hemen her bakanlık ve devlet idarelerinde asılı olduğu ve bu ülkenin 160 metre uzunluğundaki en büyük bayrağının da aynı eksikliği taşıdığı belirtildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.