“Uluslararası Enformasyon ve Bölgesel Araştırmalar” Birliği Azerbaycan basınına seslendi

0
1676

“Uluslararası Enformasyon ve Bölgesel Araştırmalar” Birliği Azerbaycan basınına seslendi. “Karabakh Today” bildiriyi sunuyor: “Değerli dostlar! Son günlerde Türkiye’de yaşanan olaylar herbirimizi rahatsız etmektedir. Ulusal liderimiz Haydar Aliyev’in de belirttiği üzere “bir millet, iki devlet” olan aynı soy ve kökten gelen Türkiye ve Azerbaycan devletleri arasında tarihsel olarak mevcut olan sıcak ilişkiler devlet başkanlarımızın çabaları sonucunda geçtiğmiz yıllarda iyice gelişti. Öyle ki, artık yurtdışında düzenlenen uluslararası etkinliklere katılan devlet başkanlarımız, temsilci heyetlerimiz beraber hareket etmekte, bir devlet başkanının olmadığı toplantıda diğer ülkenin devlet başkanı “kardeşim yoksa bile, ben buradayım” – diye hareket ederek onun çıkarlarını korumakta ve ülkelerimizin dost ve kardeş olduğunu her adımda dile getirmektedirler. Bugünlerde gelişen olaylarda, bir grup dış güçlerden destek alan, Türkiye devletinin çıkarlarını hiçe sayan, devlet içinde devlet kurmaya gayret eden, kardeş ülkenin yasalarını ihlal eden askeri güçler önceden suç ortağı olarak siyasal düzeni değiştirmek için gayret gösterdiler. Fakat, Türk halkının inanç, irade ve diyaneti sonucu darbeciler başarıya  ulaşamadılar. Umuyoruz ki, yakında Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı sayesinde ülke tekrar önceki istikrarına kavuşacak, yine aynı yükselen dinamiğiyle bölgede kilit devlet olmak misyonunu yürütecektir.

Değerli dostlar!

Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiği bu günlerde biz Azerbaycan medyasının üzerinde de ağır bir yük bulunmaktadır. Ülkemizin jeopolitik çıkarlarını dikkate alarak biz kalem sahipleri mevcut Türkiye’nin daha güçlü, daha dinamik, daha istikrarlı olmasını istemeli ve bu yönde çaba harcamalıyız. Türkiye’de yaşanan olaylarla ilgili yazılar hazırlarken dikkatli olmalı, kardeş ülkenin toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını tehdit eden zararlı güçlerin isimlerini zikrederken bazı detayları dikkate almalı ve bu konuda özen göstermeliyiz. Son günlerde özellikle internet medyasında yayınlanan bazı makalelerde, haberlerde Azerbaycan ve Türkiye halkları arasında kardeşlik ve stratejik ortaklık ilişkilerinin ruhuna aykırı tutum sergilenmekte, Türkiye devletinin ve yönetiminin aleyhinde propagandalar yapılmakta, bu ülkede terörist örgüt olarak bilinen, suçsuz insanların ölümüne neden olmuş kanlı olayları organize eden Paralel yapılanmanın elebaşısı Fethullah Gülen’e ve onun taraftarlarına destek verilmektedir. Medya organlarında çalışan meslektaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyor ve yakında kardeş ülkede barışın, eminamanlığın tesis edilmesini temenni ediyoruz.”

tr.karabakh.today/news

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.