Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün’den teröre karşı birlik mesajı verdi

0
1723

Başbakan Davutoğlu, “Irak ve Suriye’deki DAEŞ tehdidi karşısında Ürdünle omuz omuzayız. Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunduğunu görmek istiyoruz” dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün’den teröre karşı birlik mesajı verdi:

Kızılay’daki terör saldırısı nedeniyle ertelenen Ürdün ziyaretini dün gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amman’da yoğun bir görüşme trafiği yaşadı. Ürdün Başbakanı Abdullah En-Nusur tarafından resmi törenle karşılanan Davutoğlu, ardından düzenlenen ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:

KÖRFEZ’E AÇILAN KAPI OLACAK : Akabe Limanı bizim için stratejik öneme sahip. Suriye ve Irak’taki krizin ardından, İskenderun- Akabe arasında Ro-Ro feribot taşımacılığı fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla Akabe, Türkiye için Ürdün’ün yanı sıra Körfez ve Arap Yarımadası’na açılan bir kapı olacak.

HACILAR ÖNCE ÜRDÜN’Ü GÖRSÜN: Biz Türk hacıların önce Amman ve Ürdün’ü görmesini, Amman üzerinden Kudüs’e gitmesini istiyoruz.

DAEŞ ‘E KARŞI OMUZ OMUZAYIZ: (Suriye’den) Kuzeye giden sığınmacılar Türkiye’ye, güneye gidenler Ürdün’e doğru hareket ediyor. Suriye’deki tüm bu krizlerin durmasını istiyoruz. Rejim güçlerinin ve DAEŞ, YPG, PKK gibi terör örgütlerinin vahşeti, sadece bizim ülkelerimize değil, aynı zamanda bölgenin istikrarına saldırıyor. Umarız ki Cenevre görüşmeleri Suriye halkının arzu ve dileklerinin karşılanacağı bir sonuca ulaşacak, istikrar Suriye’de yeniden sağlanacaktır. Irak ve Suriye’deki DAEŞ tehdidi karşısında omuz omuzayız. Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunduğunu görmek istiyoruz.

ÜRDÜN’ÜN YANINDAYIZ: Filistinli kardeşlerimizin hakları ve Mescid-i Aksa’yı korumak, ikimizin ortak davası. Türkiye her zaman Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında özel bir konuma sahip Ürdün’ün yanında olacaktır. Filistin halkının haklarını korumak ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa üzerindeki ortak mirasımızı korumak için elimizden geleni yapacağız. DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Ürdün İş Forumu’na da katılan Davutoğlu, Ortadoğu’nun yeniden ayağa kalkmasını istediklerini, ancak bunun engellendiğini belirterek, “Maalesef o vizyonumuz yarım kaldı. Ortadoğu’da ülkelerin dostluk içinde ekonomilerini, kültürlerini buluşturmasını istemeyen ülkeler, bunu sabote ettiler” dedi.

ÜRDÜN BAŞ BAKANI ÖĞRENCİSİ

Başbakan Nusur ise Kral 2. Abdullah’ın memnuniyetle karşıladığını söylediği Davutoğlu için “Kendisine aynı zamanda ‘oğlumuz’ deme cesaretini buluyorum” dedi. Davutoğlu’nun göreve gelmeden önce tanıdığını ve üniversitede hocası olduğunu açıklayan Nusur’un “Bunu Türk televizyonlarında dile getirsinler” sözleri, salonda tebüssüm ve alkışlarla karşılandı.

KRALİÇE RANİA’DAN SICAK KARŞILAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Ürdün Kralı Abdullah’ın eşi Kraliçe Rania ile bir araya geldi. Kraliçe Rania, İstanbul ve Ankara’da meydana gelen terör saldırılarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Bu tür olayların yaşanması, masum hayatların kaybedilmesi çok üzücü. Türk halkının yanındayız” ifadesini kullandı.

EN ÇOK SIĞINMACI BARINDIRAN İKİNCİ ÜLKE

Ürdün, Türkiye gibi Suriyeli muhalifleri destekliyor. Ürdünlü pilotun terör örgütü DAEŞ tarafından yakılmasından sonra Ürdün’ün birinci güvenlik tehdidi de DAEŞ oldu. Ürdün, Türkiye’nin ardından 1.2 milyon kişi ile sığınmacı barındıran ikinci ülke. Her iki ülke de mültecileri Suriye içinde tutacak bir güvenli bölgeye sıcak bakıyor. Türkiye ve Ürdün’ün terör örgütü DAEŞ’e karşı bu kapsamda alınacak tedbirleri değerlendirdiği kaydedildi.

ÖĞRENCİYKEN GİTMİŞTİ

Davutoğlu, öğrencilik döneminde Arapça eğitimi için bulunduğu Ürdün’e Başbakan sıfatıyla ilk ziyaretini yaptı. Türkiye ve Ürdün’ün hem Suriye hem de Irak ile sınırdaş olması nedeniyle, terörizm ve göç gibi ortak tehditlere karşı işbirliğinin artırılması ziyaretin önde gelen gündem maddeleri arasında yer aldı.

HİCAZ DEMİRYOLU’NA TÜRK RESTORASYONU

Davutoğlu’nun Ürdün heyetiyle görüşmesi sonrası TİKA ile Ürdün Demiryolları Kurumu arasında Hicaz Demiryolu İstasyon Restorasyon ve Müze Yapımına İlişkin Proje anlaşması imzalandı. TİKA’nın Amman ofisinin açılışının da yapıldığı ziyarette şu anlaşmalara da imza atıldı:
Anadolu Ajansı ile Petra Haber Ajansı arasında İşbirliği Anlaşması.
Yarmouk Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü Arasında Türkoloji İşbirliği Protokolü.
Türkiye ile Ürdün arasında Hava Ulaştırma Anlaşması.
Meteoroloji Alanında Mutabakat Zaptı.
Ormancılık Alanında Mutabakat Zaptı.
Sanayi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı.
Ticaret Politikaları Önlemleri Alanında İşbirliği Protokolü.
Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması.
Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.