Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)

0
1396

   1. 1
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Rusya’dan flaş karar! Turizm yasağını kaldırıyorMısır’dan havalanan Rus yolcu uçağını DAEŞ’in patlatmasının ardından Rus turistler için uygulanmaya başlanan turizm yasağı kaldırılıyor.

  Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve Mısır parlamento başkanıyla bir araya gelen Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin, Rus turistler için yürürlükte olan turizm yasağının kısa bir süre içinde kaldırılabileceği bilgisini verdi.

  Narışkin, “Rus turistlerin Mısır tatil beldelerinde yeniden tatil yapabilmeleri için görüşmeler yaptık ve eminim ki kısa bir süre içinde bu problemi çözmüş olacağız” diye konuştu.

  31 Ekim’de Kogalymavia Havayolu’na ait yolcu uçağı St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-el Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak Sina’ya düşmüş, 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetmişti. Olay üzerine Rusya, Rus turistlere Mısır’da tatil satışını yasaklamıştı.
  TÜRKİYE’YE TUR YAPAN 35 RUS ACENTETE DAVA

  Rusya’da Türkiye’ye karşı ambargo uygulanmasına rağmen tur düzenlediği veya tur reklamı yaptığı gerekçesiyle dava açılan şirket sayısı 35’e, idari soruşturma sayısı 98’e çıktı. Bazı şirketlerin komşu ülkelerden geçişle turist taşıdığı saptanınca denetim artırılmıştı.(Kaynak:Habertürk)

   1. 2
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Rusya’dan Türkiye sınırında tehlikeli oyunDüşürülen Rus uçağının ardından Türkiye ile krizi tırmandıran Rusya, yine sınırımızda tehlikeli bir oyun peşinde. Rusya, Türkmendağı’na S-400 füzeleri yerleştirmek için çalışmalara başladı. Gımam ve 45 Tepe’ye ise dinleme istasyonları getirildi bile…

  Yoğun hava bombardımanıyla Esed’in İran destekli kara birliklerini Türkmen Dağı’na yerleştiren Rusya, sınırda çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Moskova, Lazkiye’den sonra Hatay’ın hemen güneyindeki Bayır Bucak’a da S-400 füzesi konuşlandıracak. Haftabaşında Moskova’dan Lazkiye’ye gelen uzman bir ekip, muhaliflerden ele geçirilen Türkmen Dağı’nda S-400 füzeleri ve Rus istihbaratının kullanacağı dinleme istasyonları için yer teftişinde bulundu. Yeni Şafak, Rusların S-400 hava savunma sistemlerini bölgedeki Salma kasabasına yerleştirme amaçlı ön çalışma faaliyetlerini başlattığı bilgisine ulaştı.
  KALICI OLMAK İSTİYORLAR

  Salma kasabasının kuzeyinde özel bir alan oluşturarak hava savunma sistemini burada aktive etmeyi planlayan Moskova, Türkmen Dağı bölgesinin yüksek noktalarından Gımam ve 45 Tepe’ye de dinleme istasyonları ve hava radar sistemleri kuracak. Lazkiye kırsalında rejim ve Şii milislerle birlikte Kürt Dağı ve Türkmen Dağı bölgesinde hava bombardımanlarının yardımıyla ilerleyen Esed güçleri, son 2 buçuk ay içinde muhaliflerin kontrolündeki 25’ten fazla noktayı ele geçirdi. Bölgede yaşanan askeri hareketliliği değerlendiren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genel Kurmay Başkanı Ahmet Berri, “Ruslar, Lazkiye’de bulunan askeri üstlerini güvenli hale getirmek için Türkmen Dağı’nda kalıcı olmak istiyor. Bunun için Gımam ve 45 Tepe’ye dinleme istasyonları kurmaya başladılar” diye konuştu.

  Güneyden kuşatma

  24 Kasım’da Türkiye tarafından savaş uçağı düşürülen Rusya, Suriye’nin Lazkiye bölgesinde bulunan Hımeymim Üssü’ne S-300 hava savunma füzeleri yerleştirmişti. Nusaybin’in hemen karşısındaki Kamışlı ve Humus kırsalında da askeri üs inşa eden Rusya’nın, PYD bölgesi Haseke’de de benzer bir askeri üs kurma hazırlığında olduğu belirtiliyor. Akdeniz kıyısındaki Tartus’ta uçakların da inip kalktığı bir üssü daha bulunan Rusya’nın, burada çok sayıda savaş jeti bulunuyor. Moskova’nın Esed rejimine destek için Doğu Akdeniz’e gönderdiği savaş gemileri de Tartus limanını kullanıyor. Tartus Üssü’nde 1700 Rus askerinin görev yaptığı belirtiliyor.

  İçimizi gözetliyor

  Rusya’nın Türkmen Dağı’na yerleştirmeyi planladığı uzun menzilli hava savunma sistemi S-400, en son teknoloji ile donatıldı. Rus yapımı S-400 sistemi, 600 kilometrelik alanda radar taraması yapabilme yeteneğine sahip. Füzelerin erken uyarı sistemleri sayesinde ‘hayalet uçak’ diye adlandırılan hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme özelliği var. Füzenin menzili içerisinde Gaziantep, Mardin’in bir bölümü, Adana, Mersin, Hatay, Niğde, Nevşehir, Antalya, Şanlıurfa ve Konya da yeralıyor.
  Esed’e ağır darbe: 100 ölü
  Suriye’de muhalif birlikleri Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Esed güçlerine ağır darbe vurdu. Muhalif gruplardan Feylak eş Şam saha komutanı Yakup eş Şami, Merce beldesine rejim güçlerine bağlı aralarında İran, Irak ve Hizbullah milislerinin de olduğu 100 kişinin öldürdüğünü açıkladı. İki tankla çok sayıda askeri aracı da imha ettiklerini bildiren Şami, ”Merc cephesi, Cobar ve Arbin’deki cephe hatlarından farklıdır. Cobar ve Arbin beldesinde rejime karşı yerleşim yerlerinde savaşan muhalifler, Merc’de ise açık alanda savaşıyor” diye konuştu. (Yeni Şafak)

   1. 3
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  ABD’den İsrail’e ‘Türkiye’ şokuWashington yönetimi, İsrail Savunma Bakanı’nın Türkiye’nin DAEŞ’i desteklediği yolundaki iddiasına karşı Ankara’nın yanında tavır aldı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya’alon’un Atina ziyareti sırasında ortaya attığı ”Türkiye uzun süre DAEŞ’i gayri resmi yollardan petrol alımı yoluyla finanse etti” şeklindeki iddiaya katılmadıklarını söyledi.

  Toner, düzenlediği basın brifinginde Ya’alon’un iddialarının gündeme gelmesi üzerine, ”Bu iddiaya katılmıyoruz. Buna dair bir belirti ya da herhangi bir işaret görmedik” dedi.

  YA’ALON’DAN ALÇAK SUÇLAMA

  İsrailli Bakan Ya’alon, önceki gün Atina’da düzenlediği basın toplantısında, ”DAEŞ, uzun bir süredir petrol karşılığında Türk parasından faydalanıyor” demişti.

  Amerikalı sözcü bu iddiaya karşılık, Washington’un böyle bir ticaretin Türkiye açısından ekonomik bir mantığı olmadığını söyledikten sonra, ”üst düzey Türk yetkililerin de DAEŞ’le bağlantılı petrol kaçakçılığına karıştığına” ilişkin ellerinde bir kanıt olmadığını ekledi.

   1. 4
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Karar sonrası PYD’den küstah açıklamaCenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine davet edilmemelerine tepki gösteren PYD, toplantının sonucunu tanımayacaklarını açıkladı.

  RİA Novosti’ye konuşan PYD üyesi Abdulselam Ali, ”Teröristleri davet ettiler. Şam’da Rusya Büyükelçiliği’ne füze saldırısı düzenleyen Ahrar uş-Şam ve İslam Ordusu görüşmelerde yer alacak” dedi.

  Ali, ”Bu gruplar görüşmelere davet edilirken, onlara ve DAEŞ’e karşı 5 yıldır savaşanlar Cenevre’de temsil edilmeyecek” diye konuştu.

  PYD’nin Türkiye’nin ‘boykot ederiz’ tehdidi nedeniyle Suriye hükümeti ile muhalefetin bir araya geleceği Cenevre’deki görüşmelere davet edilmediği belirtilmişti.

   1. 5
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
   1. Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Rusya’da işler yolunda gitmiyorRusya’da yapılan ankette “Rusya’da işler yolunda gidiyor mu” sorusu yüzde 55 oranında hayır cevabı aldı.

  Rusya’nın 48 bölgesinden 1600 kişiyle yapılan ankette, ülkenin gidişatı değerlendirildi.

  Levada Center tarafından yapılan ankette, Rus vatandaşlar hükümet faaliyetlerinden memnun olmadığını belirtti.

  RUSYA’DA İŞLER YOLUNDA GİTMİYOR
  Araştırma şirketinin vatandaşlar sorduğu “Rusya’da işler yolunda gidiyor mu” sorusu ise yüzde 55 oranında hayır cevabını aldı.

  Rusya’da işler yolunda gitmiyor

  Öte yandan, şirketin kasım ayında yaptığı aynı ankette, aynı soruya verilen “hayır” cevabı yüzde 45 oranındaydı.

   1. 6
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Fransa’dan “İran’a yeni yaptırım” talebiAvrupa turunu sürdüren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi ziyaret için İtalya’dan Fransa’ya geçti. İran’la yeni ticari anlaşmalar imzalama hazırlığında olan Fransa’nın, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarından Tahran’a yeni yaptırımlar getirilmesi için talepte bulunduğunun iddia edilmesi ise şaşırttı

  Associated Press’e (AP) konuşan yetkililer, 28-29 Ocak’ta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi ağırlayacak olmasına rağmen Fransa’nın Tahran’a uygulanacak nükleer program yaptırımlarının artırılmasını istediğini bildirdi.

  Ruhani, Fransa’dan önce İtalya’ya gitmiş, bu ziyarette iki ülke arasında milyarlarca dolarlık iş anlaşmaları imzalanmıştı. Fransa Ruhani’nin iki günlük ziyareti esnasında benzer anlaşmalar imzalamayı ve yıllarca kendisini dış dünyaya kapayan İran’la barışçıl bir yol izlemeyi planlıyor.

  KARAR FÜZE DENEMESİ SONRASI ALINDI

  Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, İran’a yönelik bu olumlu tutumuna rağmen Fransa’nın yaptırım talebinin, orta ölçekli iki füze denemesi sonrası ABD’nin İran’a yeni yaptırımlar uygulanması kararının ardından oluştuğunu belirtti.

  Yetkililer, Fransa’nın tasarısının halen AB tarafından incelediğini ancak diğer birçok AB üyesinin bu tasarının İran ile uzun süren nükleer anlaşmazlığın ardından, siyasi ve ekonomik bağları güçlendirmeye yönelik çabalarına zarar vereceğini düşündüklerini dile getirdi.
  Fransa hükümeti ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakırken, AB’den de Fransa’nın yaptırım talebiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

  İsminin gizli tutulmasını isteyen bir Fransız diplomat ise Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’u kaynak göstererek AB’nin İran’a yeni yaptırımlar uygulama konusunu gözden geçirdiğini söyledi ancak süreci hangi devletin başlattığını açıklamadı.

  20’YE YAKIN ANLAŞMA İMZALANACAKTI

  Sonucu belli olmasa da Fransa’nın bu talebinin ortaya çıkmasının Ruhani’nin ılımlı ziyaretini karmaşık hale getirebileceği düşünülüyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı, 28 Ocak’ta iki ülkenin şirketleri ve bakanlıkları arasında 20’ye yakın anlaşmanın imzalanacağını duyurmuştu.
  Ruhani’nin Paris ziyaretinin kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanıyordu ancak 13 Kasım’da DAEŞ’in düzenlediği ve 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar nedeniyle ziyaret ertelenmişti.

  İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) arasında 14 Temmuz 2015’te Viyana’da varılan anlaşma, İran’ın nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu. UAEA’nın İran’ın nükleer anlaşmaya uygun gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylaması üzerine AB ve ABD, 16 Ocak’ta İran’a yönelik yaptırımlarını kaldırmıştı.

   1. 7
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Irak ordusu, Elbu Gaib Köprüsü’nü kontrol altına aldıIrak ordusunun Enbar iline bağlı Felluce kentinin kuzeyindeki Elbu Gaib Köprüsü’nü kontrol altına aldığı bildirildi

  Enbar iline bağlı Felluce kentinin Kaymakamı Sadun eş-Şalan, “Ordu, Felluce kentini kurtarma planı çerçevesinde kent ile kentin kuzeyindeki Es-Saklaviyye bölgesini birbirine bağlayan Elbu Gaib Köprüsü’nü kontrol altına aldı. Kentin kuzeydoğusundaki Elbu Şecel bölgesinde de kontrolü tamamen sağlamış oldu” dedi.

  Bağdat Operasyonlar Komutanlığı’nda yapılan yazılı açıklamada, Felluce’nin kuzeydoğusundaki Elbu Şecel ve Nuaymiyye bölgelerinde aralarında intihar eylemcilerinin de bulunduğu 52 DAEŞ militanının öldürüldüğünü, 39 kişinin yaralandığını belirtildi.

  Bağdat Operasyonlar Komutanlığı güçleri, hava kuvvetleri ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Felluce’nin kuzeydoğusundaki bölgelerde operasyonlar düzenlediği kaydedildi.

  Enbar İl Meclisi üyeleri, düzenledikleri basın toplantısında, IrakBaşbakanı Haydar el-İbadi’ye Felluce’nin ve kentteki yaklaşık 5 bin ailenin kurtarılması çağrısında bulundu.

  Kentte çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan halkın zor insani şartlar altında yaşadığı vurgulandı.

   1. 8
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  BM’den İsrail’e: İşgal ettiğin topraklardan çıkBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail’in uluslararası hukuka ve BM anlaşmalarına karşı gelerek, Filistin topraklarını işgal ettiğini söyledi. ‘Filistin Halkının Devredilemez Hakları’ konulu toplantıda katılımcılara seslenen Ban Ki Moon, “İsrail’in yerleşim politikası uluslararası hukuka göre yasadışı ve iki devletli çözümü yok etme tehdidi taşıyor” diye konuştu.

  BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, BM’nin diplomatik geleneklerine göre alışılandan sert bir dille İsrail’i eleştiren Ban Ki Moon, bugün de İsrail’i işgal ettiği topraklardan bir an önce çıkmaya çağırdı. Genel Sekreter ayrıca İsrail’e, Filistinlilerin yaşamlarını iyileştirmek, Filistin kurumlarını güçlendirmek Filistinliler adına istikrar ve güvenliği artırmak için önceki anlaşmalara tutarlı eylemde bulunması çağrısı yaptı.

  Filistin Otoritesi altında Gazze ve Batı Şeria’yı yeniden birleştirme gereğinin altını çizen Ban Ki Moon, Filistin’den de kışkırtmaya karşı durmasını ve yöntem geliştirmesini istedi.

  Ban Ki Moon, “Açık olalım. Hiç bir şey terör için gerekçe gösterilemez. Hiç bir şey masum insanların hedef alınmasını haklı kılmaz. Bu şiddete bir son verildiğini görmek istiyoruz” diye konuştu.

  Genel Sekreter, Filistinlilerin gerçek ulusal uzlaşma sağlama, egemen, birleşik ve bağımsız Filistin devleti hayali görmesi konusunda liderlerine inançlarını kaybediyor olduklarına da dikkat çekti ve ” Filistin halkı yarım yüz yıldır işgal altında yaşamakta. Bu durumu kınayan ifadeleri yarım yüz yıldır duymaktayız. O zaman ki çocuklar artık dede-nine olma çağına geldi. Ama hayat değişmedi” diye konuştu.

  Ban Ki Moon, ayrıca tarafların müzakerelere geri dönmeleri koşullarını yaratmak için Birleşmiş Milletler kararlılığını yineledi.

  Filistin halkının devredilemez haklarının kullanılmasına ilişkin komite, (CEİRPP), Filistin halkının vazgeçilmez haklarının gerçekleşmesini desteklemek , iki devletli çözümün için barış sürecini desteklemek amacıyla, BM Genel Kurulu tarafından görevlendirilmiş komite olarak işlev görüyor. Komite 1967 öncesi sınırlara geri dönülmesini de istiyor.

   1. 9
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  7 Hamas askeri hayatını kaybettiHamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, bugün Gazze’deki tünellerden birinde çökme yaşandığını ve 7 askerinin şehit olduğunu duyurdu.

  Kassam Tugayları, dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, tünelde çökme meydana geldiğini açıklamış, 7 askere ulaşamadıklarını duyurmuştu.

  Kassam’dan yapılan açıklamada, aramaların sürdüğü belirtilmişti.

  Bugün sabah saatlerinde ise, 7 askerin cenazelerine ulaşıldığı ifade edildi.

   1. 10
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  ABD: PYD toplantıda olmayacakABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’yle ilgili Cenevre görüşmelerine katılacak grupların listesinin henüz açıklanmadığını hatırlatarak, “Bizim anladığımız kadarıyla PYD toplantıya katılmayacak” ifadesini kullandı.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Cenevre’deki Suriye müzakerelerine terör örgütü PYD’nin davet edilmemesine ilişkin konuştu.

  Toner, Türkiye’nin PYD’nin toplantıya davet edilmesi halinde görüşmeleri protesto edeceğine atıfta bulunarak, “Kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. İlaveten kimlerin katılacağı Staffan de Mistura’nun tercihi. Biz de Suriyeli muhaliflerin nasıl seçileceği yönündeki işlemleri destekliyoruz” dedi.

  Birleşmiş Milletler’in (BM), henüz katılacak grupların listesini açıklamadığını hatırlatan Toner, “Fakat bizim anladığımız kadarıyla PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak” şeklinde konuştu.

  Toner, Türkiye’nin Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunun altını çizerek, “Haklı olarak bazı şüpheleri var. Suriye’de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun” ifadesini kullandı.

  Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu ve sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Toner, detay vermekten kaçındı.

  Toner, Cenevre’de müzakerelerin yapılacak olmasına rağmen Suriye’ye rejiminin kendi halkına karşı terör uyguladığı ve bazı şehirleri abluka altında tuttuğunun hatırlatılması üzerine, “Bu sorunların hallolması zaman alacak” dedi.

  “Kimse bir anda 180 derecelik bir dönüş beklemiyor önümüzdeki günlerde” ifadesini kullanan Toner, Esad rejimiyle ABD’nin bu meseleleri karşılıklı konuşmadığını, fakat Rusya aracılığıyla Esad yönetimine mesajlarını ilettiklerini belirtti.

   1. 11
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Bu kez uzun menzilli füze denemesiJaponya Kuzey Kore’ye ilişkin bir iddia ortaya attı. İddiaya göre geçtiğimiz günlerde başarılı bir hidrojen bombası testi gerçekleştirdiğini açıklayan Kuzey Kore gelecek hafta uzun menzilli füze denemesi yapmaya hazırlanıyor.

  Kuzey Koreden dünyadan tepki çekecek yeni bir hamle geliyor. Japon medyasında yer alan iddiaya göre Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği hidrojen bombası denemesinin ardından gelecek hafta da uzun menzilli füze testi hazırlığı içinde…

  Kyoda haber ajansının adı açıklanmayan bir Japon hükümet yetkilisine dayandırdığı haberde Kuzey Kore’nin batı kıyılarında bulunan Tongchang-ri füze test alanının uydu görüntülerine dikkat çekiliyor. Görüntülere göre muhtemel bir test hazırlığı söz konusu…

  Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze testi gerçekleştireceği yönündeki haberler, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un ABD’yi bir çırpıda yok edebilecek silahlara sahip olduklarını açıklamasından sadece bir hafta sonra geldi. Kuzey Kore yönetiminin hidrojen bombası denemesi ise dünyadan büyük tepki toplamıştı.

   1. 12
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  ABD’den İsrail’in Türkiye iddialarına sert yalanlamaABD Dışişleri Bakanlığı, “İsrail Savunma Bakanı Yaalon’un görüşlerine katılmıyoruz”

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’un “Türkiye, petrolünü alarak finansal olarak DAEŞ’i destekledi” şeklindeki iddiasına katılmadıklarını bildirdi.

  Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, İsrail Savunma Bakanı Yaalon’un Atina ziyareti sırasında Yunan mevkidaşı ile yaptığı ortak basın açıklamasında, Türkiye hakkındaki yorumlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Toner, konu hakkında daha önce ABD yönetiminin pozisyonunu ilettiklerini anımsatarak, “Biz bu görüşe katılmıyoruz” dedi.

  Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’in petrolünü satın aldığına dair bir delilin olmadığını belirten Toner, “Biz bu yönde bir belirti görmedik” ifadesini kullandı.

  Yaalon, Yunanistan ziyaretinde mevkidaşı Panos Kammenos ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Bildiğiniz gibi DAEŞ petrolden elde ettiği Türk parasını çok uzun zamandır kullanıyor. Umarım bu kısa sürede son bulur” iddiasında bulunmuştu.

   1. 13
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Rus saldırıları 100 bin kişiyi yerinden ettiSuriye’de Rus savaş uçaklarının ve Esad rejiminin saldırıları sonucu Halep’in Bab ilçesi ve çevresinde bir hafta içerisinde 100 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı

  Dünya, Suriye’deki krizi çözmek için Cenevre’de yarın yapılması planlanan müzakerelere odaklanmışken, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarına dair bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Suriye’de Rusya’ya ait savaş uçaklarının havadan, Beşar Esad rejimine bağlı güçlerin ise karadan saldırıları sonucu Halep’in kuzeydoğusundaki Bab ilçesi ve çevresinde son bir haftadan bu yana 100 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi. Halep’teki Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Ebu Firas el Halebi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, yerinden olan 100 bin kişinin güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldığını ifade etti. Bab ve çevresinden göç edenlerin büyük bir bölümünün Halep’in kuzeydoğusundaki ilçe ve beldelere gittiğini ifade eden Halebi, aralarında kadın ve çocukların da olduğu bine yakın kişinin ise Suriye-Türkiye sınırına gittiğini belirtti. Bab’daki sivil meclisin başkanı Talal Abbo da, ağır hava şartları nedeniyle göç edenlerin durumunun çok kötü olduğunu ifade ederek, “Rusya, Bab’da sistematik bir şekilde sivil yerleşim alanlarını bombalıyor” şeklinde konuştu. Rusya, Şam rejimi ve terör örgütü DAEŞ’in saldırılarının kıskacında kalan Bab ve çevresinden göç edenlerin sayısının çok fazla olması nedeniyle çadır ihtiyacını karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Abbo, göç edenler için sivil bir koridorun açılmasını istediklerini söyledi.

  1000 SİVİL ÖLDÜ
  Halep ve ülkenin iç kesimlerine giden yardım yolları ile yardım taşıyan araçları vuran Rus savaş uçakları, Halep çevresindeki sivil yerleşim yerlerine de saldırılar düzenliyor. Öte yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporda ise Rusya’nın Suriye’de 30 Eylül’de başlattığı hava saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısının bini aştığı açıklanmıştı. Hayatını kaybedenlerin 200’den fazlasının çocuk olduğu belirtilmişti.

  TERÖR OLAYLARI İNSAN HAKLARINI GERİLETTİ
  İnsan Hakları İzleme Örgütü, 90’ı aşkın ülkede insan haklarını ele aldığı 659 sayfalık “Dünya Raporu’nu İstanbul’daki toplantıda açıkladı. Raporda korku politikalarının 2015’te tüm dünya hükümetlerinin insan haklarını geriletmesine yol açtığı bildirildi. İcra Direktörü Kenneth Roth, terör saldırılarının Ortadoğu’nun ötesine yayılmasının baskı ve çatışmalardan doğan büyük mülteci akınlarının, birçok hükümeti güvenliği sağlamak için hatalı bir girişimle hakları kısıtlamaya yönelttiğini söyledi. Roth, “Mültecilerin yarattığı potansiyel tehdide yoğunlaşan Avrupa hükümetleri, kendi ülkelerinde büyüyen terör tehdidine ve terörle bağlantısı olmayan nüfusun toplumdan dışlanmalarını önlemek için alınması gereken tedbirlere odaklanamıyor” dedi.

   1. 14
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Fransa’da bomba alarmı!Fransa’nın başkenti Paris’te beş okula bomba ihbarı yapıldı.

  Paris akademisinden yapılan açıklamaya göre bomba ihbarı alınan 5 lisede öğrenciler okuldan çıkartılarak arama yapıldı. Boşaltılan liseler şunlar Charlemagne, Condorcet, Helene Boucher, Louis Le Grand ve Vıctor Hugo. Polis ihbar üzerine boşaltılan okullarda arama yapıyor.

   1. 15
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Rusya’da domuz gribinden ölenlerin sayısı 107’ye yükseldiRusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova yaptığı açıklamada 27 Ocak itibari ile Rusya’da gripten ölenlerin sayısının 107 olduğunu, bunlardan sekizinin çocuk ve dört kadının da hamile olduğunu belirterekölüm sebeplerinin domuz gribi olduğunu söyledi.

  Sağlık Bakanı Skvortsova, “Dün itibari ile (27 Ocak 2016) 107 kişi. Dördü hamile kadın, sekizi çocuk. Bu ölümler salgının başladığı üç haftadan beri yani ocak ayının ikinci haftasından itibaren. Evet, temelde ölümlerin sebebi domuz gribi ve AH1N1 tipi domuz gribinin bölgelerdeki yaygınlık oranı %75’ler ile %95’ler arasında değişiyor” dedi. Bakan açıklamasında hayatını kaybedenlerden kimsenin grip aşısı yaptırmadığını ve doktor başvuranların çoğunun da hastalığın ileri aşamasında ve gecikmiş olarak yaptıklarını söyledi. Skvortsova, 2009’daki grip salgını sırasında 687 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak,

   1. 16
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Oregon kuşatmasında kan döküldüABD’nin Oregon eyaletinde, federal yönetimi protesto etmek için Malheur Doğal Yaşam Merkezi’ni 24 gündür kuşatma altına alan grupla, polis arasında çatışma çıktı. Kendilerini ‘özgürlük militanı’ olarak tanımlayanlardan LaVoy Finicum hayatını kaybetti, grubun lideri Annum Bundy ile birlikte 7 kişi de gözaltına alındı.

  Olayın, devriye gezen polisin Bundy ve arkadaşlarının araçlarını durdurduğu sırada yaşandığı kaydedildi. Silahlı grup, liderleri tutuklanmasına rağmen merkezin çevresinden ayrılmadı. Anayasal Özgürlük Vatandaşları isimli grup, federal yönetimin topraklarını yaktıkları gerekçesiyle tutuklanan iki çiftçinin serbest bırakılması için eylemlerini başlatmıştı. Çatışmada hayatını kaybeden Finicum ise geçtiğimiz hafta “Tutuklanmaktansa ölmeyi tercih ederim. Hayatınızdan daha önemli şeyler vardır. Özgürlük de bunlardan birisidir” demişti.

   1. 17
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  İsrail güçleri Kudüs milletvekilini kaçırdıEsir Aileleri Komitesi Başkanı Emced Ebu Asab tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, “İşgalci yönetim (İsrail) sabah erken saatte Kudüs’ten uzaklaştırılan Kudüs Milletvekili Ebu Tayr’ı (65) Kefr Agab bölgesindeki geçici evinden kaçırdı” denildi.

  Esir Aileleri Komitesi Başkanı Emced Ebu Asab tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, “İşgalci yönetim (İsrail) sabah erken saatte Kudüs’ten uzaklaştırılan Kudüs Milletvekili Ebu Tayr’ı (65) Kefr Agab bölgesindeki geçici evinden kaçırdı” denildi.

  Ebu Asab, Ebu Tayr’ın 32 yıl ile İsrail hapishanelerinde en uzun süre tutulan Filistinlilerden biri olduğunu ve Esir Hareketi tarihinin en önemli aşamalarına tanık olduğunu kaydetti.Esir Aileleri Komitesi Başkanı Ebu Asab, Ebu Tayr’ın İsrail yönetimine başkaldırdığı gerekçesiyle, 2 Kudüs milletvekili ve 1 eski bakanla beraber bir kaç yıl önce İsrail İçişleri Bakanlığı’nın Kudüs’te oturma iznini iptal etmesi nedeniyle kentten ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

  Bunun yanı sıra Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi’nin Müdürü Fuad el-Hafeş tarafından yayımlanan yazılı açıklamada ise “Filistin Yasama Meclisi Milletvekili Ebu Tayr’ın kaçırılması savaş suçudur” ifadeleri kullanıldı. Ebu Tayr’ın Hamas Hareketi’nin Kudüs’teki en önemli yöneticisi olduğu öğrenildi.Öte yandan, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın muhtelif bölgelerinde 15 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

  İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Tulkerm, Nablus, Ramallah, El-Halil ve Beytüllahim kentlerinde 7’si Hamas destekçisi olduğu iddia edilen 15 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. İsrail güçleri, Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinlilerin evlerine sık sık baskınlar düzenleyerek çeşitli suçlamalarla gözaltılar gerçekleştiriyor.

  İsrail’deki hapishanelerde bugün gerçekleşen gözaltıyla beraber 7 Filistinli milletvekili ve 1 Filistinli bakan bulunuyor.

   1. 18
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  İsveç 80 bin sığınmacıyı sınırdışı ediyorİsveç sığınma başvurusunu reddettiği 80 bine yakın mülteciyi sınırdışı etmeye hazırlanıyor. Gönüllü olarak İsveç’i terk etmeyenler zorla gönderilecek.

  İsveç televizyonu SVT’ye konuşan İçişleri Bakanı Anders Ygeman, 80 bine kadar sığınmacıyı sınırdışı etmek için yabancılar dairesi yetkilileri ile polise yetki verildiğini açıkladı.

  İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman “Öncelikli olarak sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerinin ortamını yaratmaya çalışacağız. Ancak bunda başarılı olamazsak zor kullanmak zorunda kalabiliriz.” dedi.

  İsveç normal şartlarda sığınma başvurusu reddedilen mültecileri tarifeli uçaklarla sınırdışı ediyor. Ancak bu kez sayının fazla olmasıy nedeniyle İsveç hükümeti özel uçak seferleri düzenlemeyi planlıyor.

  Zorla sınırdışı etme uygulamasının bir çok sığınmacının yeraltına inmesine neden olabileceği belirtiliyor. Hükümet, polisi bu konuda da uyardı.

  YÜZDE 45’İ REDDEDİLDİ

  İsveç’de geçtiğimiz yıl 163 bin mülteci sığınma başvurusu yaptı. Başvuruların yüzde 45’i İsveç hükümeti tarafından reddedildi.

  SINIR KONTROLLERİ BAŞLATMIŞTI

  İsveç geçtiğimiz kasım ayında Danimarka sınırında kontrollere başlamıştı. Danimarka’dan İsveç’e giriş yapan tüm tren ve otobüslerde kimlik kontrolü yapılıyor. Sınır kontrollerinin başlamasıyla İsveç’e gelen sığınmacı sayısı günlük 100’e kadar düştü. Sınır kontrolleri yapılmadan önce İsveç’de haftada 10 bin sığınmacı giriş yapıyordu.

   1. 19
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Zika virüsü Avrupa’ya sıçradıHamile kadınları tehdit eden ve Kanada ile Şili hariç tüm Amerika kıtasında görülen Zika virüsüne, dün Danimarka’da bir hastada rastlandı

  Sivrisineklerden bulaşan ve hamile kadınlarda kusurlu doğumlara sebep olması nedeniyle büyük bir tehdit oluşturan Zika virüsü, Amerika kıtasından sonra ilk defa Avrupa’da da görüldü. Güney Amerika seyahatinden bu hafta içinde Danimarka’ya dönen bir kişide, Zika virüsü tespit edildiği açıklandı.

  BREZİLYA’DA ASKER DEVREDE
  Danimarka’nın Aarhus kentinde yaşayan ve ismi açıklanmayan hastaya, baş ve kas ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede Zika virüsü teşhisi konulduğu ve buradaki üniversite hastanesinde tedavi altına alındığı bildirildi. Yetkililer, hastanın kısa sürede sağlığına kavuşacağını söyledi. Öte yandan Zika virüsünün ortaya çıktığı yer olan Brezilya’da, 200 binden fazla asker, tek tek evleri dolaşıp broşür dağıtarak insanları bilgilendiriyor. Şu ana kadar virüs nedeniyle ölüm vakalarının yaşanmadığını belirten Brezilya Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde 400 bin civarında hamile kadının Zika tehdidi altında olduğunu kaydetti. Brezilya’da salgın şeklinde ilk kez 2015’in mayıs ayında görülen virüsü taşıyan sivrisinek türü Aedes’in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor.

   1. 20
   2. 20
  • Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Dünyada 24 saat böyle geçti(28.01.2016)
  Yunanistan’da gazeteciler grevdeSosyal sigortalar için düzenlenen kanun tasarısına karşı çıkan gazeteciler bu sabah saat 06.00’dan başlayarak ve yarın sabah saat 06.00’ya kadar sürecek olan bir greve girdi.

  Bu süre boyunca devlet ya da özel televizyon ve radyolarda çalışangazeteciler haber programları sunmayacak. Dolayısıyla yarın gazeteler çıkmayacak. Gazeteciler, haber dünyasının bağımsız olması için gazetecilerin kendilerine ait sigorta sandığına sahip olmaları gerektiğini ileri süren açıklamayla sosyal sigortaları ilgilendiren kanun tasarısının kaldırılmasını talep ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.