DAEŞ liderlerinden Şişani öldürüldü mü?

0
1387

DAEŞ liderlerinden Ömer El Şişani’nin ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

CNN’in adını vermeyen birkaç ABD yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Kobani, Rakka ve Deyr ez Zor savaşını DAEŞ’in en önemli liderlerinden Çeçen asıllı Gürcistan vatandaşı El Şişani, kendisini hedef alan bir ABD hava saldırısı sonucunda öldürüldü.

CNN, El Şişani’nin Şeddadi kenti yakınlarında, cuma günü öldürüldüğünü aktardı. DAEŞ açısından stratejik önemde olan Şeddadi geçtiğimiz hafta YPG liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri tarafından kontrol altına alınmıştı.

Reuters’a konuşan ABD yetkilileri de, Çeçen Ömer olarak da bilinen Ebu Ömer El Şişani’nin 4 Mart’ta ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon tarafından Şeddadi yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceğini ifade etti.

KOBANİ SAVAŞINI YÖNETMİŞTİ

DAEŞ’in en önemli liderlerinden Çeçen asıllı El Şişani, örgütün Kobani kuşatmasını yönetmişti. Şişani, ayrıca Rakka ve Deyr ez Zor savaşlarında da IŞİD güçlerini komuta etmişti.

ÖLDÜĞÜ DAHA ÖNCE DE İDDİA EDİLMİŞTİ

Şişani’nin Irak hava güçlerinin Ekim 2015’te Anbar vilayetinde düzenlediği ve DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin konvoyunun hedef alındığı saldırıda öldürüldüğü öne sürülmüş ancak DAEŞ lideri şubat ayında Libya’da görüldüğüne dair haberler çıkmıştı.

Yerel istihbarat belgelerine göre silahlı araçlarla korunan 14 araçlık bir konvoy 8 Şubat’ta linç edilerek öldürülen Libya lideri Muammer Kaddafi’nin memleketi olan ve DAEŞ’in ‘kalelerinden’ biri haline gelmeye başlayan Sirte’ye girmişti. Yerel bir istihbarat kaynağı DAEŞ liderlerinden en az 2’sinin kızıl sakallı olduğunu söylerken, Libya’nın resmi istihbarat kaynakları da Sirte’ye ‘Ebu Ömer’ adını kullanan ‘gizemli bir DAEŞ liderinin’ gideceği teyit etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.