Arap Birliği’nden “Türkiye askerlerini çeksin” çağrısı

0
1120
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-25 07:06:05Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com“£ÿ©?Ò/š

IRAK’ın çağrısı üzerine toplanan Arap Birliği, Türkiye’nin bu ülkedeki askerlerini çekmesini istedi. Mısır’ın başkenti Kahire’deki olağanüstü toplantıya Arap Birliği’ne üye 22 ülke dışişleri bakanlarının büyük bölümü katıldı. Açıklamada, “Türkiye’nin askeri varlığı nedeniyle Irak’ın gösterdiği tepkiyi haklı buluyor ve destekliyoruz” denildi.

 

 

Arap Birliği’nde dışişleri bakanları seviyesinde düzenlenen olağan dışı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak topraklarındaki varlığının kınandığı bildirildi. Toplantının ardından basına dağıtılan sonuç bildirgesinin ilk maddesinde, “Türk askeri birliklerinin Irak topraklarına girmesi, Irak’ın egemenliğine karşı düşmanca tavrı ve Arap milli güvenliğine tehdit oluşu itibarıyla Türkiye hükümeti kınanmıştır” ifadesine yer verildi.

 

 

Bildirgenin ikinci maddesinde de Türk hükümetinden Irak’taki güçlerini kayıtsız şartsız derhal çekmesi çağrısında bulunuldu. Mısır’ın başkenti Kahire’deki olağanüstü toplantıya Arap Birliği’ne üye 22 ülke dışişleri bakanlarının büyük bölümü katıldı. Toplantıda ayrıca, Irak’ta Katar vatandaşlarının kaçırılması ve İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine karışmasının da kınandığı belirtildi.

 

 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin daha önce Türkiye ziyaretinde destek talep etmesi üzerine peşmerge ve yerel grupların eğitimi için Musul’a bağlı Başika bölgesine gönderilen Türk birliği, 4 Aralık’ta nöbet değişimi yapmış ve 150 askerle yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, askeri eğitmenlere yönelik tehditler konusunda istihbarat alındığını açıklamış, bu nedenle bir güç kaydırması yapıldığını bildirmişti. Ancak Irak hükümeti, egemenlik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle birliklerin geri çekilmesinde ısrarcı olmuştu. Türkiye bu gelişme karşısında askeri birliklerini yeniden tanzim etmişti.

 

 

Son olarak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve IŞİD’le mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettireceği bildirilmişti.  (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.