Bakan Fuad Muradov: Diaspora Enformasyon Ağı Kuruluyor. Dünyanın Çeşitli Ülkelerinde İkamet Eden Azerbaycanlı Gençlerin Örgütlenmesinin Amacı da Budur.

0
913

II yazı

Azerbaycan Lobi Çalışmalarında Bir İlk

Dünyayı Örümcek Ağı Gibi Saracağız

 

 

İlk toplantı Azerbaycan Diaspora İle İş Üzere Devlet Komitesi resmilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Fahri Hiyaban ve Şehitliği ziyaretten derhal sonra  Azerbaycan Diaspora İle İş Üzere Devlet Komitesi’nin toplantı salonuna davet edildik.

Yaz Kampına katılan gençleri selamladıktan sonra öneri ve istekler, beklentiler kısaca konuşuldu;  Yaz Kampının amacı ve beklentileri hakkında da bilgi verildi.

 

 

İsminden bellidir ki Diaspora Gençlerinin Yaz Kampı 2. Defa düzenleniyor. Ana konu Azerbaycan kültürü; bütün Şark dünyasının ünlü ismi İmadeddin Nesim’inin örneğinde edebiyatımızdır. Azerbaycan Cumhur Başkanı sayın  İlham Aliyev’in fermanı ile 2019 yılı ‘Nesini Yılı’ ilan olunandan sonra ülkede ünlü irfan şairi ile bağlı çeşitli konferans ve seminerler  düzenlenmiş, bilim insanları, araştırmacı  yazarlar yeniden bu konuyu ele almışlar. Diaspora Gençlerinin II Yaz Kampı da Azerbaycanlı dehanın ismi ile şereflendirilmiştir.

Konuşmacılardan sonra  söz alan Azerbaycan Diaspora İle İş Üzere Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov  bir çok meselelere değindi,   dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş ve ikamet ettikleri coğrafyada başarılar kazanmış Azerbaycanlı gençlerden beklentiler nedir sorusunu cevaplandırdı.

Azerbaycan Diaspora İle İş Üzere Devlet Komitesi son bir yıl içinde bir nece ilke imza atıp. Bunlardan biri de Diaspora Gençlerinin bir araya toplanmasıdır. Her yıl 50’ni aşkın sayda ülkeden gençlerin bir araya toplanması, programa göre harekat etmeler ,yardımlaşma ve dayanışma içinde  çalışmalarının sürdürülmesi çok hem de çok önemlidir.  Bu gençlerin örgütlenmesi ve bir biri ile sıkı şekilde faaliyetlerini sürdürmelerinden kazanan doğma vatanımız olacak.

Başkan Fuad Muradov, lobi faaliyetinin bu şekilde genişlenerek bütün dünyaya yayıldığını hatırlatarak söyledi:

-Çeşitli ülkelerden gelen gençlerin diaspora çatısı altında birleşmesi; merkez program üzere hareket etmesi  çok kısa bir zamanda uğurla  sonuçlanacak..

Çin, Rusya, Avstriya, Kanada, Çili, Fransa, Almanya ve başka ilkelerde ikamet eden  Azerbaycanlılar vatanımızın dış politikası, prioritetleri, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ savaşının yasal  aspektleri, yurtdışı basın ve sosyal medyadan faydalanarak Ermeni sabotajını çürütmek ve bu gibi faaliyetlerin öneminden konuştu. Bu gün Azerbaycan enformasyon savaşına maruz kalıyor ve ne yazık ki bir çok alanlarda ileride duran Azerbaycan enformasyon savaşında güç nümayiş ettire bilmiyor. Diaspora Gençlerinin Yaz Kampı lobi faaliyetindeki bu boşlukları doldurmak için atılan ilk adımdır söyleyen Bakan Fuad Muradov Azerbaycan Diaspora İle İş Üzere Devlet Komitesi’nin bu yönde faaliyeti hakkında konuşarak bu boşluğu dolduracak ve enformasyon alanında liderliği garanti edecek  yeni projeler hayata geçireceklerini söyledi.

Toplantı sonrası Azerbaycan’ın ünlü sanatçıları eşliğinde mini konser programı katılımcılara takdim olundu. Nesimi’nin şiirleri ve dans gösterilerinin renklendirdiği program büyük coşku ile sona erdi.