Devlet Bahçeli ‘ 200’ü aşkın imza toplandı’

0
1265

Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 12. Dönem Açılış Töreninden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa yapım süreci, MHP il teşkilatlarında yaşananlar ve dokunulmazlık konusunda önemli açıklamalar yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP masadan kaçmaz. 3 arkadaşımız orada oturuyor. Televizyonda gördüğümüz şekilde, oraya yakışıyorlar. Masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelen olursa masaya otururlar. Gelen olmazsa iktidar B planını ortaya koymalıdır. Referandum yoluyla bu mümkün olabilir. AKP ve CHP diyalog kurmak suretiyle masaya davet etmesini diliyoruz” dedi.

Bahçeli’nin açıklamaları şöyle:

MHP’de yaşananlar:
Bütün siyasi partilerimiz Anayasa’da ve siyasi partiler yasasında yer almış olan haklardan yararlanması demokratik bir haktır.
MHP’de yaklaşık 200’ü aşkın il, ilçe ve MYK üyelerinde mürekkep bir imza toplanmıştır. Bu imzalar MHP Genel merkezine yollanmıştır.

MHP konuyu incelemektedir, ve çok yönlü ele almaktadır. Biz kimsenin bu demokratik hakkını kullanmasına karşı değiliz. O hakkı kullanmak doğrudur.Ancak her partinin geleneğine uygun, siyasi anlayışıyla uzlaşma içerisinde , ne partiyi, ne şahsiyetleri tahrip edebilecek davranışlara yaklaşmadan, demokrasi örneği vermek iyi bir uygulama olacaktır.

İl başkanlıkları kapatılmış değildir. 17 tanesi görevden alınmıştır, yerlerine yeni arkadaşlar atanmıştır. MHP’nin hiyerarşik kademesinde eksiklik yoktur.

Dokunulmazlıkların kaldırılması:
40 milletvekili ile MHP üzerine düşeni yapacaktır.
Basın özgürlüğü tartışması: Bir fidanın iki dalı olan iki ayrı kurum mensupları yol ayrımına gelmiştir. Bugünlerde de örtülü bir çatışma ortamına girmişlerdir. Hem üretim, hem medya alanında önemli çalışmalarla istihdam ve katma değer yaratan veya medya ile Türk toplumunun bilgilendiren müessesilerin bu tür kaba davranışlarla üzerine gidilmesini tasvip etmiyoruz. Bu uygulamalardan başta siyasi iktidar vazgeçmelidir. Medyaya gerekli alakayı göstermeli, aykırı davranışların tespiti yapılırsa gereken yapılmalı.

Yeni anayasa:
Anayasanın uzlaşı yönüyle değişimi konusunda partiler tercih ortaya koydu. 60 madde üzerinde verimli çalışmalar paket içerisine alınmıştır. Bu çalışma şimdi tekrar başlatılmıştır. Bu masa çok geniş bir masadır. O masanın içinde 3 partinin bulunması çok sığ kalır. Ana muhalefetin dışarıda kalması uzlaşmaya ters düşer. Masa tabirini de çok yanlış kullanıyoruz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda bulunmayı, sorumluluğu taşımayı ve fikirlerini söylemeyi ve milletimiz için faydalı olacaklara evet, karanlığa götürecek unsurlara hayır diyecek şekilde çalışmayı sürdürecektir.

MHP masadan kaçmaz. 3 arkadaşımız orada oturuyor. Televizyonda gördüğümüz şekilde, oraya yakışıyorlar. Masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelen olursa masaya otururlar. Gelen olmazsa iktidar B planını ortaya koymalıdır. Referandum yoluyla bu mümkün olabilir. AKP ve CHP diyalog kurmak suretiyle masaya davet etmesini diliyoruz. İktidar dahi masadan kalksa MHP’li üyeler masada kalacaktır.

http://www.haberhergun.com/politika/devlet-bahceli-200-u-askin-imza-toplandi-h45061.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.