İngiltere’de  856 hasta açlık ve susuzluktan öldü

0
1823

’deki hastane ve bakımevlerinde günde en az iki kişinin açlık ve susuzluktan öldüğü iddia edildi. İddiayı İngiliz gazetesi The Sun ortaya attı.

The Sun’un ‘özel’ haberinde 2015 yılında ülke genelindeki hastane veya bakımevlerindeki yataklarında ölen 856 kişinin ölüm belgelerinde, ‘ölüm sebebi’ kısmında ‘yetersiz beslenme veya sıvı kaybı’ yazılı olduğu bildirildi. Gazete, 2015 yılında hastanelerdeki 297 kişinin açlıktan ve 429’unun da susuzluktan öldüğünü öne sürerken, bakımevlerinde açlıktan ölenlerin sayısının 54, susuzluktan ölenlerin sayısının da 76 olduğunu kaydetti.

Haberde, özellikle yaşlı hastaların bazı hastalıkları sebebiyle yeme-içme kabiliyetlerini kaybetmesi ve sağlık görevlilerinin de yoğun mesai saatlerinden dolayı hastalarla yeteri kadar yakından ilgilenmediği, hastaları beslemeyi unuttuklarına vurgu yapıldı.

AGE UK: KORKUNÇ

Yaşlı nüfusla ilgili çalışmalarda bulunan ‘Age UK’ adlı dernekten konuya ilişkin yapılan açıklamada ise hükümetin sağlık alanına eğilmesi için çağrıda bulunuldu. Açıklamada, “Hastane ve bakımevlerindeki yaşlıların yeteri kadar beslenemediği ya da sıvı alamadığı için öldüğünü düşünmek korkunç” denildi.

TIP BİRLİĞİ’NDEN BAŞBAKANA ELEŞTİRİ

Britanya Tıp Birliğinin açıklamasında da sağlık ve sosyal hizmetlere yönelik yetersiz fon ile sürekli artış gösteren hasta sayısından dolayı sağlık hizmetlerinin birçok sorunla mücadele ettiği hatırlatılarak, “Başbakan göreve geldiğinden bu yana, sağlık hizmetlerinin karşı karşıya olduğu durumu kavradığına dair bir ibare görmedik” denildi.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.