İsrail’den işgal kararı

0
1579

İsrail’in, Batı Şeria’nın Nablus kentinde Filistinlilere ait 500 dönüm tarım arazisine el koyulması yönünde karar çıkardığı bildirildi.

Nablus’a bağlı Kusra beldesinin Köy Meclisi Başkanı Abdulazim el-Vadi, yaptığı açıklamada, “İsrail ordusu, Köy Meclisi’ne bölgedeki 500 dönüm araziye el koyulacağı ve bu toprakların İsrail devletine ait olduğunun ilan edileceği yönünde çıkan kararı iletti” dedi.

Vadi, Kusra köyünden ve civardaki diğer köylerden Filistinlilere ait topraklara el koyularak, inşa edilen Migdalim Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaki söz konusu arazilerde zeytin ağaçlarının ekili olduğunu belirtti.

Filistin makamlarına göre, İsrail ordusu, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için, çeşitli gerekçelerle Filistinlilere ait topraklara el koyuyor.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu’nun verilerine göre, Batı Şeria’da 400 bin, Doğu Kudüs’te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

http://www.yenisafak.com/dunya/israilden-isgal-karari-2377884

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.