Marmaris’te orman yangını durdurulamadı

0
1417

Marmaris’teki Bördübet Mevkii’ndeki orman ve makilik alanda başlayan, giderek geniş bir alana yayılan yangına müdahale bölgenin sarp kayalık olması nedeniyle güçlükle yapılıyor. Yangına 20 arazöz, 7 su tankeri, çok sayıda iş makinesi ve 150 kişilik ekiple müdahale ediliyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Değirmenyanı Mahallesi Bördübet mevkisindeki ormanlık alanda dün akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle devam ediyor.

Kuvvetli rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına, Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 20 arazöz, 7 su tankeri, 5 yangına ilk müdahale aracı, çok sayıda iş makinesi, yaklaşık 150 orman işçisi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 10 itfaiye aracıyla müdahale ediliyor.

Ekipler, sarp kayalıklarla çevrili arazideki yangını kontrol altına almak için yoğun mücadele ederken, rüzgarın zaman zaman yön değiştirmesi nedeniyle zor anlar yaşıyor.Bölgeye sevk edilen çok sayıda iş makinesi, ekiplerin yangına müdahalesini kolaylaştırmak için yol açma çalışması yürütüyor.

YANGIN SEBEBİ BİLİNMİYOR

Yangınla ilgili açıklama yapan Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, “Saat 17.00 civarında alınan bir ihbar neticesinde Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangın mahalline intikal etti. Yangına acilen müdahale edildi.

Havanın kararması bizim aleyhimize ama tüm mevcut ekipler il ve il ve ilçelerden takviye ekipler de destek veriyor. Yangının diğer yanı deniz ve denize inen kesim sarp kayalık olması nedeniyle bu bölgeden çalışma yapamıyoruz. Yangının çıkmasıyla ilgili kesin bir bilgimiz olmamakla birlikte deniz tarafından başladığı söyleniyor. Gerekli inceleme sonunda çıkış şekli belli olur. Aşırı rüzgar korkutuyor ama ekiplerimiz şu anda canla başla çalışıyor” dedi.

Öte yandan yangın bölgesinin arıcılar tarafından kullanıldığı, herhangi bir yerleşim biriminin olmadığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.