Rusya’ya karşı önlemler hazır

0
1062

Uçak krizinin ardından Rusya’nın gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğu vurgulanan MGK toplantısında, Türkiye’nin aldığı ve alacağı karşı tedbirler görüşüldü

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından ilk toplantısını yapan Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK), Moskova’ya karşı alınacak tedbirler masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanan kritik MGK’ya, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ilgili bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı. 5 saat 45 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
Rusya’nın Suriye’deki rejimle birlikte bölgede yürüttüğü faaliyetler ile bu faaliyetlerin yol açtığı, mülteci konusu dâhil, tüm insani meseleler hakkında kurul bilgilendirilmiştir. Rusya’nın ülkemizin meşru tutumuna karşı gösterdiği kabul edilemez tavır değerlendirilmiş, bu durum karşısında Türkiye’nin aldığı ve alacağı tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüştür.
Bayırbucak bölgesinde yaşayanlar dâhil, Türkmenlerin durumu ele alınmış, sınırlarımızın dışında bulunan soydaş ve akraba topluluklar ile ılımlı muhaliflerin yaşadığı sorunlar karşısında duyarsız kalınmayacağı ifade edilmiştir.
Ülke genelinde kamu düzenini bozmak amacıyla terör saldırıları ve provokatif eylemler gerçekleştiren; bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mukim vatandaşlarımıza yönelik baskı ve şiddet uygulayan bölücü terör örgütüyle mücadeleye, terör sona erdirilinceye kadar kararlılıkla devam edileceği, terörle mücadeleden bölgede yaşayan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesine müsaade edilmeyeceği vurgulanmıştır. Dinî, mezhebî, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden tüm terör örgütleri ve bunlara destek veren odaklarla, “hukukun üstünlüğü ilkesi” çerçevesinde, ayrım gözetilmeksizin mücadeleye devam edileceği belirtilmiştir.
Suriye’de yaşanan ihtilafa dair son gelişmeler ve Suriye kaynaklı tehditlerin, gerek ülkemizin, gerekse bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri, önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirler ile müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla işbirliğimiz gözden geçirilmiştir. Beşerî değerlere, başta İslam olmak üzere tüm inançlara ve insanlığın ortak mirasına karşı suç işleyen DAEŞ terör örgütüyle mücadelenin, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde sürdürülmesinin önemine dikkat çekilmiştir.
Irak’ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, Irak’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden DAEŞ ve benzeri terör örgütlerine karşı Irak halkının yanında olduğumuz teyit edilmiştir.
Türkiye-AB ilişkilerinde meydana gelen olumlu gelişmeler ve üyelik sürecimizin yeniden canlanmış olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir.
Paralel devlet yapılanmasıyla yurt içinde ve yurt dışında sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirilec)eği teyit edilmiştir.

(SABAH)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.