Savaş başlarsa Rusya ilk önce Kırım Tatarlarını yok eder

0
1186

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Kırım’ın adeta askeri üsse dönüştüğünü belirtti.

Fransa’nın Strasbourg  entine ziyaret gerçekleşen Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Amerika’nın Sesi muhabirine Kırım’daki son durumdan bahsetti. “Kırım, güçlü bir askeri üsse dönüştürüldü. Alınan verilere göre orada 60 ile 80 bin arasında asker bulunuyor. Kırım’a devamlı olarak askeri araçlar geliyor. Ama en tehlikeli olan şu ki, onlar (Rusya), Budapeşte Anlaşması’nın imzalanmasından sonra terk ettiğimiz Yalta yakınındaki nükleer silah deposunu onarıyor. Ama onların oraya nükleer silahları getirip getirmediğini şimdilik söyleyemiyoruz. Bunun yanı sıra orada, nükleer silah taşıyabilen Topol ve İskander adlı balistik füzeleri bulunuyor” diyen Kırımoğlu, Kırım’ın adeta askeri üsse dönüştüğünü ve bu durumun sadece Ukrayna için değil Karadeniz bölgesinin tüm ülkeleri için endişelendirici olduğunu kaydetti.

Askeri yollarla Kırım’ın işgalden kurtarılmasının doğru olmadığını anlatan Kırımoğlu, “Askeri çözümün imkânsız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü savaş başlarsa, işgalciler ilk önce Kırım Tatarlarını yok etmeye başlar” dedi. Savaş çıkması durumunda Kırım Tatarlarının, düşmanlık göstermemesi durumunda bile Rusya tarafından yok edileceğini söyleyen Kırımoğlu, “Etnik temizlik olabilir” diye konuştu.

Daha önce Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, AKPM’deki Ukrayna heyeti kapsamında Fransa’ya gittiği açıklanmıştı. Ziyaret sırasında geçici olarak işgal edilen Kırım ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısı konuları ile ilgili birkaç etkinlik ve yuvarlak masa toplantısının düzenleneceği ifade edilen Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Basın Servisi’nin açıklamasında, Kırımoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısının da düzenlenmesinin planlandığı kaydedilmişti.

(QHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.