Savunma Bakanı Akar’dan Azerbaycan Açıklaması

0
41


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Azerbaycan’a gittiğini açıkladı. “Personelimiz orada hazır bekliyor. Ortak merkezin inşasının bitmesi ve faaliyete geçmesinin ardından biri general 35 subayımız derhal göreve başlayacak” dedi.

Bakan Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile bakan yardımcılarının katılımıyla video konferans yöntemi ile yıl sonu değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda, Afganistan, Katar, Somali, Bosna Hersek ve Kosova ile birlikte Libya Görev Grubu Komutanı, NATO Karargahı’ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı’nın yanı sıra, Muharip Hava Kuvveti ve Donanma komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Komutanlar yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirmesini yaptı.

Savunma ve güvenlik konularına ilişin değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara değindi, “Azerbaycan’ın 30 yıldır işgal altında kalan topraklarını ‘Tek Vatan Harekatı’ ile kurtardığını’’ söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 9 Kasım’da ateşkes ilan edildiğini belirterek, sonrasında Rusya Savunma Bakanı ile yaptıkları mutabakatla ortak merkezin çalıştırılmasını kararlaştırdıklarını anımsattı. Akar, “Personelimiz Azerbaycan’a gitti, orada hazır bekliyor. Ortak merkezin inşasının bitmesi ve faaliyete geçmesinin ardından bir general 35 subayımız derhal göreve başlayacaklar ” diye konuştu.

Mayın ve el yapımı patlayıcılarla mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının oradaki faaliyetlerinin devam ettiğini aktaran Akar, “İnsani yardım faaliyetleri çerçevesinde Azerbaycanlı kardeşlerimize elimizden gelen desteği yaptık, yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Savunma Bakanı Akar'dan Azerbaycan Açıklaması