Susuzluğa karşı bakın nasıl çözüm buldular-Fot

0
1482

susuzluga-karsi-bakin-nasil-cozum-buldular-5938888Son yılların en şiddetli kuraklığını yaşayan ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinin susuzluk sorununu çözebilmek için ilginç bir uygulama başlatıldı. Projeye 96 milyon TL harcıyorlar. 835 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Los Angeles Belediyesi kente su sağlayan barajlardaki suyun aşırı sıcaklıkla buharlaşarak susuzluğa yol açmasını önlemek üzere barajları elma büyüklüğünde siyah plastik toplarla örtme kararı aldı. Bu çerçevede ilk uygulama Las Angeles’a su sağlayan barajlardan Sylmar’da yapıldı ve baraja tam 96 milyon plastik top bırakılarak barajın üstü örtüldü.

BUHARLAŞMAYI ÖNLEYECEKLER

Los Angeles Times’ın haberine göre, Belediye Başkanı Eric Garcetti kuraklık nedeniyle susuzluk tehdidiyle karşı karşıya bulunan kente su sağlayan barajlardaki suyun buharlaşarak boşa gitmesini önlemek amacıyla toplam maliyeti 300 milyon doları bulan “gölge topuö projesi başlattı.
Proje çerçevesinde kente su sağlayan barajlardan biri olan Sylmar Barajı’na tam 96 milyon siyah polietilen top bırakılması kararlaştırıldı.

20 MİLYON TOP ATILDI

Son 20 milyon top dün Belediye Başkanı Garcetti’nin de katıldığı bir törenle Sylimar Barajı’na bırakıldı. Her biri 36 cent’e mal olan ve son 20 milyon topla birlikte barajı tamamen örten toplar, buharlaşmayı yüzde 85 ila 90 arasında, yani neredeyse tamamen önleyecek.

Susuzluğa karşı bakın nasıl çözüm buldular

Susuzluğa karşı bakın nasıl çözüm buldular

Susuzluğa karşı bakın nasıl çözüm buldular

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.