Turist Sayısındaki Dramatik Düşüş Davutoğlu’nun Masasında

0
1373

Fikri Sağlar, 2015 Şubatında 8 bin 307 Rus turistin geldiği Antalya’da, bu yıl aynı ayda gelen turist sayısının sadece 55 kişi olduğunu açıkladı…

 

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Rusya uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan diplomatik krizin faturasını ekonomik olarak Türkiye’nin ödediğini söyledi. Sağlar, Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı’nın açıkladığı rakamlara dikkat çekerek 2015 Şubatında 8 bin 307 Rus turistin geldiği Antalya’da, bu yılın aynı ayında gelen turist sayısının sadece 55 kişi olduğunu açıkladı.

Rusya’nın ise, çıkarlarını en yüksek seviyede tuttuğuna dikkat çekti. Sağlar, Akkuyu Nükleer Santrali için alınan “acele kamulaştırılma” kararının Rusya ile yapılan bir anlaşmanın sonucu olup olmadığını sordu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde Akkuyu Nükleer Santrali için alınan acele kamulaştırılma kararının nedenini sordu.

Rusya uçağının düşürülmensin ardından iki ülke arasında yaşanan diplomatik krizin ekonomi üzerindeki etkilerine dikkat çeken Sağlar, Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesi ile Rusya uçağını düşürdüğü günden bu yana, diplomatik krizin en yüksek faturasının ekonomiye çıkardığı aşikar olduğunu söyledi…

“Nitekim veriler somutlaştıkça, turizm alanındaki kayıplar da görünür hale gelmektedir. Rusya’dan gelen turist sayısındaki düşüş dramatik düzeyde gerçekleşmektedir” diyen Sağlar, Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı’nın açıkladığı rakamlara dikkat çekerek, yılın ilk üç ayında Rusya’dan gelen turist sayısındaki kaybı yüzde 70 olduğunu vurguladı. Sağlar, 2015 Şubatında 8 bin 307 Rus turistin geldiği Antalya’da bu yıl aynı ayda gelen turist sayısı sadece 55 kişi olduğunu aktardı.

“RUSYA, ÇIKARLARINI EN YÜKSEK DÜZEYDE KORUMAYA DEVAM EDİYOR”

Krize rağmen Rusya’nın kendi çıkarlarını en yüksek seviyede tuttuğuna işaret eden Sağlar,“acele kamulaştırma” kararını anımsatarak, şunları söyledi:

 

“Vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin çağrısında bulunan Rusya, bir yandan da çıkarlarını en yüksek düzeyde korumaya devam etmektedir. Rusya ile uçak krizinin ortaya çıktığı 24 Kasım 2015 tarihinden bu yana akıbeti tartışılan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili yeni bir adım atıldı. Bakanlar Kurulu kararı ile nükleer santralde üretilecek elektriği ulusal bağlaşımlı sistemine ulaştırmak amacıyla kurulacak iletim hatları için ‘acele kamulaştırma’ yapılacaktır. Kamulaştırma kararı Resmi Gazete ’de yayımlanırken; 2016 yılı yatırım programına göre, Konya iletim hattı 180 milyon, Seydişehir hattı 105 milyon liraya mal olacaktır.”

RUSYA DEVLETİ İLE ANLAŞMALI MI VAR?

Rusya’nın “sıcak denizlere inme hayalini” de hatırlatan Sağlar, “acele kamulaştırma” kararının Rusya ile yapılan bir anlaşmanın sonucu olup olmadığını sorduğu önergesinde Başbakan’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Bu çerçevede: 10 Nisan’da alınan 12 acele kamulaştırma kararının üçü Akkuyu Nükleer santral hakkındadır. Akkuyu Nükleer Santral için neden acele kamulaştırılma kararı alınmıştır?

Baştan ihalesiz Rus şirketine verilen nükleer santral için kamulaştırılma kararının alınması, Rusya Devleti ile anlaşmalı mıdır? 

Akkuyu Nükleer Santral için başka alınacak acele kamulaştırma kararlarını ön görüyor musunuz?

Akkuyu Nükleer Santral’in konumu dolayısıyla Rusya’nın sıcak denizlere inme politikası için lehine bir durum olduğu öne sürülmektedir. Bu kanı doğru olabilir mi?

Rusya devleti ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra yaşanan ekonomik kriz için alınan önlemler var mıdır?”

Odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.