YESEVİ OTAĞI TOPKAPI TÜRK DÜNYASINDA KURULUYOR

0
1330

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmet Yesevi Üniversitesi, “UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı” nedeniyle İstanbul’da Hoca Ahmet Yesevi Otağı kurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde kurulan otağın açılışı, 21 Mart Pazartesi günü saat 13.00’te gerçekleştirilecek. İBB Kültür A.Ş. ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği açılış programında Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız açılış konuşmalarını gerçekleştirecek. Yesevi Türk Müziği Topluluğu’nun gösterileriyle renklenecek etkinliğin sonunda konuklara Türkistan pilavı ve ayran ikram edilecek.

Ahmet Yesevi’nin Hayatından İzleri Gözler Önüne Seriyor

Anadolu insanın manevi hayatına tesir eden, düşünce ve fikirleri ile Anadolu’nun yurt haline getirilmesinde etkin rol alan manevi mimarlardan Hoca Ahmet Yesevi’yi günümüz insanına görsel desteklerle anlatmak için kurulan Hoca Ahmet Yesevi Otağı, geçmişle köprü kurarak geleceğe ışık tutma amacı taşıyor.
Otağı, “Sufîlik” ve “Alperenlik” geleneğinin de kurucusu Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatından izleri gözler önüne seriyor. Otağ içerisinde Hoca Ahmet Yesevi’yi simgeleyen Çilehanesi, Tay Kazan, Hoca Ahmet Yesevi’nin mührü, tuğu ve türbesinden görseller yer alıyor.

Türbe Maketi Açılışı da Yapılacak

UNESCO’nun ilan ettiği “2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı” nedeniyle, Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde, Ahmet Yesevi Türbesi’nin maketi de hazırlandı. Aynı etkinlik çerçevesinde maketin açılışı da gerçekleştirilecek. Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi kompleksi içerisinde “Orhun Yazıtları”, Azerbaycan “Kız Kalesi” ve Kırgızistan’a ait “Burana Kulesi” maketleri de yer alıyor.

Salih Dogan'ın fotoğrafı.
Salih Dogan'ın fotoğrafı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.