Seyit Tümtürk Röportaj – Gerçekler ve Yalanlar

0
290

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgün hükümetinin Cumhurbaşkanı var mıdır? Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı olduğunu iddia edenler kimdir? Rabia Hanım Türkiye’ye gelecek mi?

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgün hükümetinin Cumhurbaşkanı var mıdır?

Doğu Türkistan halkının iradesinin yansımadığı hiçbir siyasi irade yetkili değildir. Şuan da birçok kişi birçok unvan ile dolaşıyor ama bu unvanı alabilmenin şartı Doğu Türkistan halkının oylarıyla seçilmiş olması gerekiyor.

Bizim Doğu Türkistan milli meclisi Fransa’nın başkenti Paris’te 1 Ekim 2018 yılında, tam işgale uğradığımız günün yıl dönümün de biz o gün yaklaşık 20 ülkeden 15 teşkilat ve 200 delege ile Rabia Hanımın da bulunduğu bir kongre gerçekleştirdik. Doğu Türkistan milli meclisini kurduk ve meclis başkanlığına ben getirildim.

 

Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı olduğunu iddia edenler var.

Ben başkaları hakkında daha fazla eleştiri getirmek istemiyorum. Diğer teşkilatların hiçbir kurultayı ve açık daveti olmadı. Biz Çin ajanı olmayan, Çine satılmayan, reşit olan doğu Türkistanlıları oy kullanabilmesi ve istediği göreve aday olabilmesi için davet ettik. Başka teşkilatlar bunu yapmadı. Bizim bu kongremize Türkiye’den Anadolu ajansı da geldi ve birçok yayın organında da yer aldı.

Rabia Hanımın Doğu Türkistan’a katkıları nelerdir?

Rabia Hanım Doğu Türkistan’da iken bile birçok işler yapmıştır. Çin parlamentosunda Doğu Türkistan’ı temsil eden bir siyasetçiydi. Sıfırdan başlayıp milyonlar kazanmış bir ticaret insanıdır. Doğu Türkistan mücadelesinde bedel ödeyenler kardeşlerimizi desteklemiş ve şehit olan kardeşlerimizin ailelerine maddi yardımlar yapmıştır. Daha sonra Yurt dışına giderek doğu Türkistan davası ile ilgili en üst seviyede temsil etmiştir. Doğu Türkistan davasını uluslararası arena da tanınır hale getirmiştir. Bu davanın sembol ve bayrak ismi olmuştur. Halk tarafından da bir numaralı rehber-kurtarıcı ilan edilmiştir. Böyle bir pozisyonu vardır ve hiçbir kimsenin yapamadığı kadar Doğu Türkistan davasına katkı sağlamıştır. Doğu Türkistan davası bugün uluslararası arenada tanınıyorsa bunda Rabia hanımın çok büyük katkıları vardır.

Rabia Hanım için birkaç söylenti var bunlardan bir tanesi kimine göre Çin ajanı kimine göre ise ABD ajanı olduğu bunlar hakkında ne söyleyebilir siniz?

Bunların hiç birinin aslı yok, hiç biri doğru değil, bunlar tamamen rakip ve düşmanlarının söylemiş olduğu iftira ve yalanlardır.

Rabia Hanım Türkiye’ye gelecek mi? 

Rabia Hanım Türkiye’ye gelmek istiyor ama Çin istemiyor.

Çin Hükümetinin Uygur Türklerine yaptığı işkenceler için ne söyleyebilirsiniz.

Aklınıza gelen her türlü işkence yapılıyor. Fiziki ve Psikolojik işkenceler var. Cinsel organlarına elektrik verme, tırnak çekme bunlara örnektir.

Huawei markasının Yüz tanıma sitemi ile Uygur Türklerinin takip edilip fişlenmesi hakkında iddialar var bunların gerçekliği var mıdır?

Çin dijital teknolojide ileri, insanları kontrol etmek ve komünist rejimi sürdürebilmek için bunu kullanıyor. 24 saat 365 gün kamerayla Doğu Türkistan’ı izliyor, Uygur Türklerini izliyor, evden çıktıkları anda takibe başlıyor ve nereye gitti, kiminle görüştü hepsini kayıt altına alıyor. Uygurları kontrol altına alıp komünist rejimin kölesi yapmak istiyor.

Doğu Perinçek ile bir duruşmanız olacak ve en son Uygur Türkleri için ‘’Türkiye de PKK ney ise Çin’de Uygur Türkleri öyledir’’ demişti.

Bu bir iftiradır bu bir hakarettir. Doğu Türkistanlılar da terörist yoktur, Uygur Türklerinde 30 bin tane DAEŞ’li teröristte yoktur. Doğu Perinçek kendine verilen talimatı uyguluyor. 80 milyon Türkiye halkı ile 35 milyonluk Doğu Türkistan halkının arasına fitne sokmak ister. O’nun Türk milletine hiç bir zaman menfaati olmadı. Çine yaranmak için her şeyi yapar. Uygur Türklerini PKK’ya benzeterek Çin’e yaranmak ister. Kendisi zaten Maocu ‘dur bunu da hiçbir zaman saklamadı.

Doğu Perinçek bu iftirayı yaptıktan sonra Ethem Sancak ile birlikte Çin Büyükelçisini ziyarete gitti. Ethem Sancak Türkiye savunma sanayisinde önemli ihaleler alan birisidir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Amerikancı diye koç grubuna Askeri ve savunma sanayisinden el çektirirken, Çin’ci, Çin’i seven, Maocu olan Ethem Sancak’ı bu kadar yüceltmesi ona alan açması, acaba koç grubunda ki endişeyi yaşar mıyız bilmiyorum. Türkiye’nin Ethem Sancak’a bu kadar alan açması Türkiye ve Doğu Türkistan kardeşliğine de zarar veriyor.

Daha önce dış işleri bakanlığının Uygur Türkleri hakkında yaptığı açıklama sonrası, biz teşekkür ederken Doğu Perinçek ‘’Türkiye derhal Çin’den özür dilesin’’ dedi. Bu sözü duyunca şok oldum ve kendisine ‘’ey vatan haini sen hangi millettensin, niçin Türkiye Çin den özür dilesin’’ dediğim için, benim hakkımda Savcılığa ‘’bana vatan haini dedi’’ şikâyette bulunmuş, 25 Aralık İstanbul adliyesinde duruşmamız olacak. bu dava da beraat de etsem suçlu da olsam onur duyarım. Evlatlarıma bir miras bırakacağım.
Ayrıca 25 Aralık saat 10:00 da Doğu Perinçek için iftira davası açacağım. Tüm Türk milliyetçilerini İstanbul Adliyesine bekliyorum.

Mehmet ESEN