7 Şehit 1 Şahid  Şehitler hakkında

0
185

Hüseyin GÖZELOĞLU VELİYEV  (GİM AZDER Başkanı) yazdı:

       25 Yıl önce, 10 Nisan 1997  yılında düşmana esir düşmemek için kendilerini patlatarak Şehitlik Zirvesine ulaşmış Kahraman Yiğitlerimizi saygı ile anıyoruz!

Onlar savaşa, vatanı -Azerbaycan Karabağ’ı,  Ermeni işgalinden kurtarmak  için  8  kişi olarak gittiler.Yaş olarak  en küçüğü-18 ve en büyüğü 24 yaşında.

  1. Teğmen Elhan Atahan oğlu AĞAYEV;
  2. Teğmen Vügar Rzahan oğlu YARAHMEDOV;
  3. Çavuş Dinar İbrahim oğlu MUSTAFAYEV;
  4. Çavuş Anar Üzeyir oğlu Rzayev,
  5. Çavuş Aqşin Əli oğlu Həsənov,
  6. Çavuş Nizami Səfi oğlu Ələkbərov,
  7. Çavuş Fariz Şəmil oğlu Cavadov

Kahraman Şehitlerimizin Mezarları  Bakü şehri 2. Şehidlər hiyabanındadır.

Kendilerini patlattıktan sonra yaralanarak saatlerce  huşsuz olarak ormanda kalmış ve daha sonra 1 yıl 11 aylık esirlikten sonra Azerbaycan’ın Ümummilli lideri Haydar ALİYEV’in sayesinde geri alınmış çavuş Agil Mürsel oğlu Ahmedov’a can sağlığı diliyoruz!

 

Aslında, 10.04.1997  tarihinde  kardeş Azerbaycan’ın, o Zamanlar Ermeniler tarafından  işgal altında olan  Karabağ  Bölgesinde, ermeni teröristlerinin içerisine sızarak Vatan için görevlerini yapan ve daha sonra esir düşmemek için  kendilerini patlatarak, birisinin sağ kaldığı ve yedisinin Şehitlik Zirvesine Yüceldiği  ve bu günlerde   25.Anım Yılı ile  ilgili olan Şehitler Hakkındaki  bu yazıyı, Güneşten Ayrılmış Işınlara Benzetmek daha

doğru  olardı.

O ışınlara ki, yaşadığımız ufacık gezegende hayatımızı onsuz düşünmemiz mümkün değil…

Bir başka deyimle, Yerdeki hayat için Güneşe, dolayısı ile onun ışınlarına ne kadar borçlu isek, tüm Şehitlerimize, özellikle söz konusu ‘’7 Şehit ve bir Şahid’’-imize de o kadar borçlu olmalıyız: onlarca, yüzlerce, binlerce insanlara örnek oldukları için!

Eşi-benzeri olmayan kahramanlıkları için!

Vatana olan sevginin ne kadar mukaddes ve büyük olduğunu fevkalade farklı ölümleri ile anlattıkları için!

…Yerdeki hayat, süreklilik  taşıyan 500 saniyelik zaman diliminde Yer’e ulaşan Güneş ışınları sayesinde ise… Yerdeki Mutlu Hayat Şehitlerimizi Unutmamaktan, Unutturmamaktan geçer!

Nasıl mı?

-Onları Anmakla, Onları Yaşatmakla!

  1. Azerbaycan’ın ünlü gazeteçi-Yazarı Jale JAFAROVA’ın Kaleme almış olduğu ‘’Yedi Şehit Bir Şahid’’ Kitabının Türkiye’de Basılması ile ;
  2. Olayların senaryosu yazılarak film çekilmesi ile; ve
  3. Türkiye’nin merkez şehirlerinin birinde  ‘’7 Şehit Bir Şahit’’ isminde bir Park yapmakla.