Ermenistan İşgalinden Kurtarılan Şuşa’da Türk Kültür Festivali

0
48

 

Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’da düzenlenen Harıbülbül Kültür ve Sanat Festivali’ne ilişkin Bakü Uluslararası Çokkültürlülük Merkezi İcra Direktörü Revan Hasanov Akit’e özel açıklamalarda bulundu. Hasanov, “Ermenilerin işgalinden kurtarılmış Şuşa’da bu yıl ilk kez düzenlenen Harıbülbül Kültür ve sanat festivalinde Azerbaycan’da asırlardır barış ve huzur içinde yaşayan halkların sergiledikleri kültür performansı evrensel, barışçıl olduğunu iddia eden dünyaya ülkemizin çok kültürlülük geleneklerini anlatma açısından verilmiş olan en kapsamlı mesajdı” dedi.

 

 

Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’da düzenlenen Harıbülbül Kültür ve Sanat Festivali’ne ilişkin Bakü Uluslararası Çokkültürlülük Merkezi İcra Direktörü Revan Hasanov Akit’e özel açıklamalarda bulundu.

“Bu festival tüm kültürlere saygılı olduğumuzun bir göstergesi”

“Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ‘Karabağ Azerbaycan’dır’ mesajı tüm Azerbaycan vatandaşlarının ortak sesiydi” diyen Revan Hasanov, “12-13 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan’ın eşsiz güzelliğe sahip, kültür başkenti Şuşa’da gerçekleştirilen Harıbülbül Kültür ve Sanat Festivali ülkemizin tüm güzellikleri ile beraber aynı zamanda zengin çok kültürlülük geleneklerini de öne çıkarmış oldu. Ülkemizin topraklarını işgal eden Ermenistan’dan farklı olarak dünyadaki evrensel değerlere, çokkültürlülüğün ilke ve normlarına her zaman saygılı davranan, yıkıcı değil, yapıcı karakteriyle dünya kültürüne katkılar sunan Azerbaycan’ın bu Festivali gerçekleştirmekle bundan sonra da dünyadaki değerlere sahip çıkmayı sürdüreceğini ilan etmiş olduk. Festivalde sahne alan her müzik topluluğu ülkemizin geniş kültür yelpazesinin bir parçasıydı ve bununla Azerbaycan kendi bünyesinde mevcut olan tüm kültürlere saygılı olduğunu, onların varlığını sürdürmesi için gereken çabayı harcadığını tüm dünyaya gösterdik. Malakan, Talış, Lezgi, Avar, Tatar, Gürcü, İngiloy, Tat ve daha nice milletler asırlardır bu topraklarda hiçbir sorun yaşamadan, gül gibi geçinip gidiyorlar. Bağımsızlık kazandıktan sonra Ulusal lider Haydar Aliyev döneminden bu yana Azerbaycan kendine özgü çokkültürlülük geleneklerini oluşturarak dünyaya bu konuda mesaj veriyor. Bazı değerlerin evrensel olduğunu, insanların din, dil, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin bir arada yaşayabileceğini bugün dinsel ve ırksal ayrımcılık ile uğraşan dünyaya göstermek istiyor. Artık topraklarını işgalden kurtarmış Azerbaycan’ın bundan sonra çokkültürlülük değerlerine daha sıkı sarılacağının göstergesidir Harıbülbül Festivali” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

https://www.yeniakit.com.tr/haber/ermenistan-isgalinden-kurtarilan-susada-turk-kultur-festivali-1539155.html