Merkel:Anlami ne?. Davutoğlu: “Sizdeki David gibi”

0
1481
Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak "TUR" ile 22,30'da Almanya'nın Berlin kentine geldi. Başbakan Davutoğul, Berlin Tegel Havalimanı'nda, şeref kıtası tarafından karşılandı. Karşılama töreninde, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile Alman yetkililer de yer aldı. (Hakan Göktepe - Anadolu Ajansı)

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Berlin’deki temasları sırasında Alman mevkidaşı Angela Merkel ile arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Ziyaret kapsamında Merkel, Davutoğlu onuruna çalışma yemeği verdi. Yemek sırasında Merkel, Başbakan Davutoğlu’na soyadının anlamını sordu. Davutoğlu da İngilizce olarak “Sizdeki David gibi” yanıtını verdi.


Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Federal Şansölyelik Binası önündeki tören sırasında Davutoğlu ve Merkel’i cep telefonuyla görüntüledi.

Başbakan Davutoğlu, Davos’taki temaslarını tamamlayarak, özel uçak “TUR” ile TSİ 11.50’de Almanya‘nın başkenti Berlin’e geçti.

Başbakan Davutoğlu’nu, Tegel Havalimanı askeri bölümünde Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen ve diğer elçilik personeli ile Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

MERKEL TARAFINDAN RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Federal Şansölyelik Tören Alanı’ndaki karşılamada iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından, Başbakan Davutoğlu tören kıtasını selamladı.

Davutoğlu ve Merkel, heyetlerini birbirlerine tanıtmalarının ardından tokalaşarak poz verdi.

Törende Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve bazı milletvekilleri de hazır bulundu.

Davutoğlu ve Merkel, karşılama töreninin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapmak üzere Federal Şansölyelik Binası’na geçti.

 

Baş başa görüşmelerinin ardından Davutoğlu ve Merkel, Türkiye-Almanya Hükümetlerarası İstişare Toplantısı’na başkanlık etti. İki lider, istişare toplantısından sonra görüşmelere katılan Türk ve Alman bakanlarla aile fotoğrafı çektirdi.

Aile fotoğrafı çekiminin ardından Merkel, Davutoğlu onuruna çalışma yemeği verdi. Yemek sırasında Merkel, Başbakan Davutoğlu’na soyadının anlamını sordu. Başbakan Davutoğlu da İngilizce olarak “Sizdeki David gibi” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE-ALMANYA HÜKÜMETLERARASI İSTİŞARE MEKANİZMASI     

Türkiye ve Almanya hükümetleri arasında ilk defa gerçekleştirilen Hükümetlerarası İstişare Toplantısı, iki ülke ilişkilerinin geleceği bakımından ileri bir adım olarak değerlendiriliyor.

Türkiye-Almanya Hükümetlerarası İstişare mekanizması, Başbakan Davutoğlu’nun 11-12 Ocak 2015’te Berlin’i, Alman mevkidaşı Merkel’in de 18 Ekim 2015’te İstanbul’u ziyaretinde varılan mutabakat uyarınca tesis edilmiş, ilk toplantının Ocak 2016’da Berlin’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Başbakanlık kaynakları, istişare toplantısının konsolosluk, ekonomi-ticaret, savunma, güvenlik, Türkiye’nin AB üyelik süreci, göç krizi, terörizmle mücadele alanlarında mevcut “anlayış birliği” ve somut iş birliğinin daha ileri seviyelere taşınması açısından yararlı işlev göreceğini değerlendiriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/basbakan-davutoglu-almanyada-40043898

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.